Haberler

Avrupa Gönüllü Hizmeti programına gönüllü göndermeye başlıyoruz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti, Avrupa ülkelerinde bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunmaya yönelik bir gönüllülük projesidir. Gönüllülerin yiyecek, barınma, dil eğitimi, yerel ulaşım, sigorta, bireysel bakım ve az miktarda cep harçlığı alabildiği bu program, 18-30 yaş arası gençlerin 2-12 ay süreyle bir AB ülkesinde gönüllü olmasına imkân tanıyor. Program ile özellikle gençler arasında dayanışma ve hoşgörünün, ayrıca aktif vatandaşlık bilincinin ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi amaçlanıyor.

Vakfımız, Aralık 2011’de Koordinatör Kuruluş, Ev Sahibi Kuruluş ve Gönderen Kuruluş olarak aldığı akreditasyonla, AGH programı kapsamında yurtdışından gelen 12 gönüllüyü ağırlayabilmekte ve yurtdışına 45 gönüllü gönderebilmektedir.

AGH, gençler arasındaki dayanışmayı güçlendiren bir öğrenme sürecidir. AGH’de yaygın öğrenme ilke ve uygulamaları esas alınır. AGH sürecinde gönüllü, ülkeye gitmeden, gittikten sonra, hizmet ortasında ve sonunda eğitimlere tabi tutulur. Gönüllü AGH süresince bulunduğu yerele katkı sağlar, yeni beceriler edinir, yeni diller öğrenir ve diğer kültürleri keşfeder.

Vakıf olarak en büyük gücümüz gönüllülerimize önemli bir olanak sağlayacak bir ilki daha gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz ve Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin gönüllülerimize yepyeni ufuklar açmasını diliyoruz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti’yle ilgili detaylı bilgiye www.ua.gov.tr adresinden erişilebilir.