Gönüllü Destek Atölyeleri

Gönüllüler İçin Destek Atölyeleri Projesi ile Türkiye’de çocukların ve gençlerin; çağcıl, haklarını bilen, kalıp yargılardan, önyargılardan, ayrımcılıktan ve şiddetten uzak, toplumsal konular üzerinde eleştirel düşünebilen bireyler ve yurttaşlar olarak yetişmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Bu alanda yapılan eğitimlerin yaygınlaştırılmasının yanı sıra eğitim alan gönüllülerin, insan haklarına dair dinleyici olmalarının ötesinde sorumluluk alarak ve etkinlik noktalarında eğitim vererek birer insan hakları aktivisti olmalarını hedefliyoruz. Gönüllüler İçin Destek Atölyeleri projemiz, Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği Mali Destek Programı ile hayata geçiriliyor.

Faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz etkinlik noktalarında, TEGV gönüllülerine demokrasi ve insan hakları konularında bilgi ve beceriler kazandırmak, önceliklerimiz arasında yer alıyor. Gönüllülerimizin öğrendikleri/geliştirdikleri yeni metot ve içeriklerle etkinliklerimizin kalitesi de artıyor.

Projemizde bizimle işbirliği yapacak kurum ve organizasyonlar ile eğitim başlıkları ise şunlar:

  • Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA) – “Çocuk Hakları”
  • Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR) – “Ayrımcılık”
  • Umut Vakfı – “Barış Eğitimi”
  • Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu – “Toplumsal Cinsiyet”