yükleniyor

Avrupa Gönüllü Hizmetleri

Avrupa Gönüllü Hizmetleri güneş amblemi.

Avrupa Gönüllü Hizmetleri

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), 18 – 30 yaş arası gençlerin bir Avrupa Birliği ülkesinde 2-12 ay boyunca sosyal içerikli projelerde gönüllü hizmette bulunmasıdır. Gönüllü, hizmeti karşılığında ücret almaz; ancak program dâhilindeki yeme – içme, konaklama, dil eğitimi, ulaşım, sağlık sigortası ve az miktarda cep harçlığı Avrupa Birliği tarafından karşılanır.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Aralık 2011’de Koordinatör Kuruluş, Ev Sahibi Kuruluş ve Gönderen Kuruluş olarak aldığı akreditasyonla, AGH programı kapsamında yurtdışından gelen gönüllüleri ağırlamakta ve yurtdışına gönüllü göndermektedir.

Avrupa Gönüllü Hizmetleri, gençler arasındaki dayanışmayı güçlendirmenin yanı sıra onların farklı bir öğrenme süreci yaşamalarına imkân sağlar. Avrupa Gönüllü Hizmetleri’nde yaygın öğrenme ilke ve uygulamaları esastır. Avrupa Gönüllü Hizmetleri sürecinde gönüllü, ülkeye gitmeden, gittikten sonra, hizmet ortasında ve sonunda eğitim alır. Gönüllü, AGH boyunca bulunduğu oluşuma katkı sağlar, yeni beceriler edinir, yeni diller öğrenir ve diğer kültürleri keşfeder.

AGH programına katılmak için aşağıdaki süreci takip edebilirsiniz;

  • Türkiye Ulusal Ajansı'nın web sitesini ziyaret ederek Uluslararası Gönüllülük sayfasını inceleyebilir,
  • Gitmek istediğiniz ülkeye ve katılmak istediğiniz proje alanına karar verin. Bu süreçte AGH Kurum Veritabanı'ndan yararlanabilirsiniz.
  • Europass formatındaki İngilizce öz geçmişinizi ve gitmek istediğiniz projeler için İngilizce motivasyon mektubunuzu hazırlayın. Motivasyon mektubunuzu hazırlamadan önce, gitmek istediğiniz kurumla ilgili kurumun internet sayfalarından ve sosyal ağlarından bilgi alabilirsiniz. Ardından, hazırladığınız belgeleri etkinlik noktalarına iletin.
  • Başvurmayı planladığınız AGH projesinin son başvuru tarihine dikkat etmenizi öneririz. TEGV Gönüllü Koordinasyon Yönetimi ile ortaklaşa yaptığınız düzeltmelerin ardından başvuru dokümanlarınızı proje sahibi kuruluşlara e-mail yoluyla gönderebilirsiniz.

Tüm sorularınız için bize gonullu@tegv.org mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

-

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!