Renkli Kalemler

Renkli Kalemler

RK_LogoRenkli Kalemler, TEGV’de 2006 yılından beri yürütülen Okuyorum Oynuyorum Projesi’nin bir iletişim faaliyeti olarak TEGV ve Yapı Kredi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.
Proje kapsamında, 12 hafta boyunca bir araya gelerek çalışan çocuklar gazetecilik mesleği ile tanışıyorlar, gazetecilerin kullandıkları eşyaları/gereçleri tanıyıp kullanma fırsatı yakalıyorlar ve farklı gazetecilik türleri olduğunu keşfediyorlar. Programın devam eden haftalarında, çocuklar profesyonel gazetecilerle tanışıp yerel gazete ziyareti gerçekleştirerek, kendi bölgelerinde haber peşinde koşuyorlar ve gazetecilik ruhunu hissetme şansını yakalıyorlar.

TEGV çocuklarının çıkardığı yerel bir gazete olma özelliğini taşıyan Renkli Kalemler Gazetesi; 2013-2019 yılları arasında 10 Eğitim Parkı ve 35 Öğrenim Birimi’nde uygulanarak ilk fazını tamamlamıştır. Bu süreçte her etkinlik noktasının yerel bir gazetesi oluşturulmuş ve gazetelerin tamamı www.renklikalemler.org isimli web sitesinde paylaşılmıştır.

Projenin 2020 yılı itibariyle başlayan ikinci fazı kapsamında 5 ayrı dönemde 9 Eğitim Parkı ve 39 Öğrenim Birimi’nde uygulanması planlanmaktadır.

Uygulandığı Düzeyler: 4-6. sınıflar
Uygulama Süresi: 12 hafta, haftada 1 gün, 90 dakika
Uygulandığı Yer: TEGV Etkinlik Noktaları