Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), 17 – 30 yaş arası gençlerin bir Avrupa Birliği ülkesinde 2-12 ay boyunca sosyal içerikli projelerde gönüllü hizmette bulunmasıdır. Gönüllü, hizmeti karşılığında ücret almaz; ancak program dâhilindeki yeme – içme, konaklama, dil eğitimi, ulaşım, sağlık sigortası ve az miktarda cep harçlığı Avrupa Birliği tarafından karşılanır.

Vakfımız, Aralık 2011’de Koordinatör Kuruluş, Ev Sahibi Kuruluş ve Gönderen Kuruluş olarak aldığı akreditasyonla, AGH programı kapsamında yurtdışından gelen gönüllüleri ağırlamakta ve yurtdışına gönüllü göndermektedir. AGH kapsamında gönderici kuruluş olarak süreci takip edebilmemiz için en az 2 dönem aktif olarak TEGV gönüllüsü olması ve bağlı bulunduğu etkinlik noktası yöneticisinin referansı olması şartları aranmaktadır.

AGH, gençler arasındaki dayanışmayı güçlendirmenin yanı sıra onların farklı bir öğrenme süreci yaşamalarına imkân sağlar. AGH’de yaygın öğrenme ilke ve uygulamaları esastır. AGH sürecinde gönüllü, ülkeye gitmeden, gittikten sonra, hizmet ortasında ve sonunda eğitim alır. Gönüllü, AGH boyunca bulunduğu oluşuma katkı sağlar, yeni beceriler edinir, yeni diller öğrenir ve diğer kültürleri keşfeder.

740_1_37_1_Gonullu2

AGH programına katılmak istiyorsanız, aşağıdaki süreci takip edebilirsiniz:

  • Türkiye Ulusal Ajansı’nın websitesinden Eylem-2 programını detaylı olarak okuyun.
  • Gitmek istediğiniz ülkeye ve katılmak istediğiniz proje alanına karar verin. Bu süreçte AGH’nin kurum veritabanından yararlanabilirsiniz.
  • Europass formatındaki İngilizce özgeçmişinizi ve gitmek istediğiniz projeler için İngilizce motivasyon mektubunuzu hazırlayın. Motivasyon mektubunuzu hazırlamadan önce, gitmek istediğiniz kurumla ilgili kurumun internet sayfalarından ve sosyal ağlarından bilgi alabilirsiniz. Ardından, hazırladığınız belgeleri etkinlik noktalarına iletin.
  • Başvurmayı planladığınız AGH projesinin son başvuru tarihine dikkat etmenizi öneririz. TEGV Gönüllü Operasyonları ile ortaklaşa yaptığınız düzeltmelerin ardından başvuru dokümanlarınızı proje sahibi kuruluşlara e-mail yoluyla gönderebilirsiniz.