A. Ümit Taftalı

A. Ümit Taftalı

Halen Suna Kıraç’ın vekil-danışmanı olan A. Ümit Taftalı, yaklaşık otuz yıldır uluslararası yatırım bankacılığı ve danışmanlık yapmaktadır. Atlanta, New York ve Londra’da, Merrill Lynch & Company, Bankers Trust Company ve Goldman Sachs International’da üst düzey görevler üstlenmiştir.

A. Ümit Taftalı, Suna-İnan Kıraç Vakfı, TESEV, TÜSİAD, Saint Joseph Eğitim Vakfı, TEGV, Galatasaray Spor Kulübü, American Finance Association (ABD), Financial Management Association (ABD), Museum of American Financial History (ABD), BSU Foundation (ABD), Turkish Bankers Association (İngiltere), USC Foundation (ABD) gibi bir çok vakıf ve dernekte mütevelli heyeti, yönetim kurulu, kurucu veya üye olarak yer almış veya almaktadır.

A. Ümit Taftalı halen Koç Holding Yönetim Komitesi üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Yapı Kredi Bankası, Koç Finansal Hizmetler, Kare Portföy, Kıraça Holding ve bağlı birçok şirketin de Yönetim Kurulu üyesidir.

Saint Joseph Fransız Erkek Lisesini bitirdikten sonra öğrenimine Amerika’da devam eden A. Ümit Taftalı, lisansını Ball State University-Indiana, yüksek lisansını da (M.B.A.) University of South Carolina’da tamamlamıştır. Ayrıca, Harvard University’de senior executive programlarına da katılmıştır. İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır.