Arzuhan Doğan Yalçındağ

Arzuhan Doğan Yalçındağ

Arzuhan Doğan Yalçındağ, iş hayatına Doğan Holding’te başladı. Sırasıyla Milpa, Quelle, Alternatifbank ve Milliyet Dergi Gruplarında çalıştıktan sonra 1996’da Kanal D yönetimine katıldı ve çeşitli bölümlerin sorumluluğunu üstlendi. Time Warner Grubu ile 1999’da başlattığı görüşmeler sonucunda 2000 yılında CNN Türk’ün yayın hayatına başlamasıydı. 2005’te Kanal D, CNN Türk, DMC, D Yapım, D-Smart uydu platformu ve grubun radyolarının ana şirketi Doğan TV Holding’in CEO’su oldu.

2007’de TÜSİAD’ın 40 yıllık tarihinde yönetim kurulu başkanlığına seçilen ilk kadın oldu. 2010 yılına kadar bu görevi yürüttükten sonra da çalışmalarını TÜSİAD Başkanlar Konseyi Üyesi olarak sürdürdü. Yalçındağ halen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. TÜSİAD başkanlığından ayrıldıktan sonra Doğan Holding’in başkanlığını grubun kurucusu babasından devralarak Şirket’te ikinci kuşak yöneticiler dönemini başlattı.

1996’da kurulan Aydın Doğan Vakfı’nın kurucu üyeleri arasında yer almakta olan Doğan Yalçındağ 2010-2011 yılları arasında da Vakfın başkanlığını yapmıştır; hala Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde, Arzuhan Doğan Yalçındağ’ı Türkiye’nin AB nezdinde fahri büyükelçisi olarak görevlendirdi, o da bu sıfatla “Türkiye’nin AB üyeliği için Kadın Girişimi”ni başlattı. Dünya Ekonomik Forumu/World Economic Forum tarafından Genç Global Yönetici olarak seçildi. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGIDER’in kurucu üyeleri arasında yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) yönetim kurulunda çalıştı. Türk-Amerikan İşadamları Derneği TABA’nın kurucu üyeleri arasında yer aldı ve yönetim kurulunda görev yaptı.

Türkiye Üçüncü Sektör vakfının kurucularından olan Yalçındağ, Ocak 2004’te İstanbul Modern’in de kurucuları arasında yer aldı. Türkiye Vodafone Vakfı Danışma Kurulu Üyesi olan Doğan Yalçındağ aynı zamanda American Turkish Society Yönetim Kurulu üyeliği görevini de sürdürmektedir. Arzuhan Doğan Yalçındağ’a 2009’da İtalya Cumhuriyeti’nin Kumandan (Commendatore dell’Ordine della Stella d’Italia) nişanı verildi. Dünya Ekonomik Forum’unun (WEF) Medya, Eğlence ve Enformasyon (MEI) Yürütme Kurulu Üyesi, Paley Center for Media’da Mütevelli Heyeti üyesi ve Uluslararası Televizyon, Sanat ve Bilim Akademisi’nin Yönetim Komitesi üyesidir.