Hakkında

Nirun Şahingiray

NİRUN ŞAHİNGİRAY KİMDİR?

Nirun Şahingiray Hakkında

1928 yılında İzmir'de, Kırım Hanlarının soyundan gelen bir ailede doğan Nirun Şahingiray, seksen yıllık ömrü süresince birçok başarıya imza atmış önemli bir iş insanıdır. Kurduğu şirketler Türkiye'de alanlarının öncüsü olmuş, dünya liderleriyle ortaklıklar oluşturmuş, on yıllar boyunca otomotiv yan sanayisini şekillendirmiştir.

75 yaşına kadar çok sağlıklı yaşayan Nirun Şahingiray, ömrünün son beş yılında ciddi rahatsızlıklar geçirmiş ve 2008 yılında aramızdan ayrılmıştır. Hiç evlenmeyen Nirun Şahingiray, mirasını Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na bağışlamıştır. Bu önemli bağış sayesinde vakıf varlığını uzun yıllar sürdürebilecek ve "Nirun Abi"nin çocukları, ona ve onun özlediği Türkiye'ye layık bireyler olarak yetişecektir.

Bu başarılı iş insanının birikimini, Türkiye'nin eğitim konusunda yardıma en çok ihtiyaç duyan çocuklarına destek olan ve onlara çağdaş bir yaklaşımla, çok yönlü bir eğitim desteği sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na bağışlaması, Şahingiray'ın uzak görüşlülüğünü, yüce gönüllülüğünü, çocuk sevgisini ve memleket aşkını kanıtlamaktadır.

NİRUN ŞAHİNGİRAY FORUMU

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Nirun Şahingiray’ın sağlamış olduğu destekle, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini, eğitim alanında çalışan profesyonelleri ve akademisyenleri bir araya getirerek eğitim alanındaki yenilik ve gelişmelerin tartışıldığı bir platform oluşturmak amacıyla 2013 yılından beri düzenli aralıklarla Nirun Şahingiray Uluslararası Forumu’nu düzenlemektedir.

1.Nirun Şahingiray Forumu: İlk olarak 2013 yılında gerçekleştirilen I. Nirun Şahingiray Forumu’nun teması “Gelecek İçin Eğitimi Yeniden Biçimlendirmek: Çokluevrensel Bir Mücadele” olarak belirlenmiş ve T.C Cumhurbaşkanlığı ortaklığı ile yürütülmüştür.


2.Nirun Şahingiray Forumu: 2015 yılında gerçekleştirilen Forumda Harvard Business School ortaklığı ile “Kâr Amacı Gütmeyen Sektörde İzleme ve Değerlendirme” konusunu tartışılmıştır.


3.Nirun Şahingiray Forumu: 25 Kasım 2017’de Ashoka Türkiye ortaklığı ile Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilen forumun konusu “Eğitimi Yeniden Hayal Etmek: Nitelikli ve Kapsayıcı Eğitime Erişim” olarak belirlenmiştir.


18 Nisan 2020’de Acıbadem Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan 4. Uluslararası Nirun Şahingiray Eğitim Forumu’nun ana konusu ise 21. Yüzyılda Değişen Öğrenme Kültürü - Değişim hiç bu kadar gerçek olmamıştı” olarak belirlenmiştir.


2017 Nirun Şahingiray Forum Tanıtım Filmi için tıklayın.