Sık Sorulan Sorular

Etkinlik Noktaları
 • Yeni etkinlik noktasını nerede açacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?

  Yeni etkinlik noktalarımızın açılması ile ilgili kriterler örgütlenme stratejimizde belirlenmiştir. Öngörülen illerde başka bir TEGV etkinlik noktasının bulunmamasına özen gösteriyoruz. Bunun dışında nüfus, okuma yazma oranı, şube başına düşen öğrenci sayısı, işsizlik oranı, hane halkı büyüklüğü, üniversite/yüksek okul bulunması gibi kriterler dikkate alınarak öncelikli iller belirleniyor. Yıllık planlamalar çerçevesinde, yatırım ve işletme giderlerinin karşılanması durumunda, karara bağlı olarak etkinlik noktası açılabiliyor.

 • Neden daha çok Eğitim Parkı/Öğrenim Birimi açmıyorsunuz?

  Faaliyetlerimizin sürdürülebilirliğini sağlamak öncelikli hedefimiz. Bu nedenle yeni TEGV etkinlik noktalarını ancak yatırım ve işletme giderlerinin karşılanması önkoşulu ile açabiliyoruz.

 • İlimizde/İlçemizde etkinlik noktası açılması için neler yapabiliriz?

  TEGV’in bir yerde etkinlik noktası açabilmesi ya da belirli bir bölgeye Ateşböceği yönlendirebilmesi için talebin yerelden gelmesi çok önemlidir. O bölgedeki yerel yönetimlerin, kişi ve kurumların, Park/Birim/Ateşböceğini sahiplenmesi, yatırım ve işletme giderlerinin tamamen bağış kapsamında karşılanması gerekmektedir. Bir il/ilçede faaliyetlerimizin gerçekleşmesi için gerekli prosedürü öğrenmek ve detaylı bilgi alabilmek için öncelikli olarak Saha Planlama ve Teşkilatlanma Departmanı’na (e-mail: sahaplanlama@tegv.org) başvurabilirsiniz. Etkinlik noktası talepleri yazılı olarak Vakfımıza ulaştığında, dönemsel planlamalarımız, örgütlenme stratejimiz ve sağlanabilecek yerel destek doğrultusunda talebiniz yazılı olarak yanıtlanacaktır.

 • Çocuğumu istediğim zaman etkinlik noktanıza kayıt ettirebilir miyim?

  Çocuğunuzu dilediğiniz zaman etkinlik noktalarımıza kayıt ettirebilirsiniz. Standart etkinliklerimizin başlangıç ve bitiş tarihleri aşağıdaki gibidir. Bunların dışındaki zamanlarda çocuklar kısa süreli etkinliklerimizden, kütüphanemizden ve değişik sosyal aktivitelerimizden yararlanılabilirler.

   

 • Faaliyetleriniz ücretli mi?

  Faaliyetlerimize katılım ücretsizdir.

 • Çocuğumu etkinlik noktanıza göndermek istiyorum. Şartlar nelerdir?

  TEGV etkinlikleri ilköğretim çağındaki çocuklara yöneliktir. Çocuğunuz bu yaş grubunda ise,size en yakın bulduğunuz etkinlik noktamıza götürebilirsiniz. Kayıt için yanınızda çocuğunuzun nüfus kağıdı ve 2 adet vesikalık fotoğrafı olması gerekmektedir. Etkinlik noktasındaki personelimiz tarafından kayıt işlemleri yapılarak etkinliklerle ilgili bilgiler verilecektir.

 • Ateşböceğini bulunduğumuz yere nasıl getirebiliriz?

  Ateşböceklerinin gideceği noktaların planlaması bölgesel dağılım dikkate alınarak gelen talepler doğrultusunda yapılır. Tarafımıza gelen tüm Ateşböceği talepleri planlamaya alınır. Ateşböceğinin nakli için gerekli çekicinin bulunması konusunda gerekli desteğin bulunması ve Ateşböceği faaliyetlerine ev sahipliği yapacak ilköğretim okulunun elektrik bağlantısı sağlaması gerekmektedir.

 • Ateşböceği bir okulda ne kadar süreyle kalır?

  Ateşböceğinin bir okulda kalacağı süreyi okuldaki çocuk sayısı belirler. Birinci sınıflar hariç tüm şubelerin 12 saatlik etkinliğe katılması sağlanarak planlama yapılır. Buna göre; bir Ateşböceği ortalama olarak ayda 280 çocukla etkinlik yapar. Ev sahipliği yapan okulda etkinlikler tamamlandığında çevre okullar için planlama yapılabilir.

Bağış ve Ürünler
İnsan Kaynakları
 • TEGV’e nasıl iş başvurusunda bulunabilirim?

  Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın güncel iş ilanlarını www.tegv.org/ik adresinden takip edebilirsiniz. İlanlarımız www.yenibiris.com ve www.secretcv.com web sitelerinde de eş zamanlı olarak yayınlanmaktadır. Nitelik ve deneyimlerinize uygun olan pozisyonlara bu web siteleri üzerinden başvurabilirsiniz. www.tegv.org/ik adresinden ilgili siteye yönlendirilerek genel başvuru yapabilir; aday havuzuna dahil olabilirsiniz.

 • Yaptığım başvuru ile ilgili olarak nasıl geri bildirim alabilirim?

  İnternet siteleri aracılığı ile güncel iş ilanlarımıza yapmış olduğunuz başvurular, belirlenen kriterler açısından değerlendirilerek işe alım sürecine dahil edilmektedir. Başvuru yapan adaylara online olarak geri dönüş yapılmaktadır.

Eğitim Etkinlikleri
 • TEGV’ in faaliyetleri konusunda nasıl bilgi edinebilirim?

  Web sitemizdeki ‘Nerelerdeyiz” bölümünde bulacağınız etkinlik noktası iletişim bilgilerinden size en yakın noktanın Etkinlik Noktası Sorumlusu ile iletişime geçerek veya ilgili etkinlik noktamızı ziyaret ederek faaliyetlerimiz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Web sitemizden de faaliyetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 • TEGV’ in etkinlikleri kimlere yöneliktir ve ne tür eğitimler verilmektedir?

  TEGV Eğitim Etkinlikleri, Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri,  Ateşböceği Öğrenim Birimleri ve Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan ‘Sosyal Etkinliklere Destek Protokolü’ çerçevesinde okullarda, etkinlik gönüllüleri desteğiyle gerçekleştirilir.

  Eğitim Etkinlikleri kapsamında, 6-14 yaş grubuna yönelik Standart Etkinlikler, Kısa Süreli Etkinlikler, Kulüp Etkinlikleri, Okullarda gönüllülerimiz aracılığıyla yaptığımız çalışmaları Etkinlikleri ve Ara Dönem Etkinlikleri olmak üzere 5 tür bulunmaktadır. Diğer yaş gruplarına yönelik etkinlikler ise, proje ve kapasite durumuna göre, Eğitim ve Gönüllü Departmanı ve İçerik Araştırma ve Geliştirme Departmanı onayı ile gerçekleştirilebilmektedir. TEGV üyeleri dışındaki gruplara yönelik açılan etkinlikler de farklı bir grup oluşturmaktadır.

 • Eğitim programları çocuklara nasıl ulaşmaktadır?

  TEGV, oluşturduğu özgün eğitim programlarını ülke genelinde kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri ve Ateşböceği Öğrenim Birimlerinden oluşan etkinlik noktalarının yanı sıra, okullarda  gönüllüleri aracılığı ile hayata geçirir.

 • Etkinlik noktalarında uygulanan standart etkinlikler nelerdir? Nasıl oluşturulur?

  Standart etkinlikler, çocukların sınıf düzeylerine uyumlu, amaç, hedef ve içerikleri danışmanlar, İçerik Araştırma ve Geliştirme Departmanı ve Eğitim ve Gönüllü Departmanı tarafından hazırlanmış ve tüm sahada yaygınlaştırılması hedeflenen Vakfımıza özgü etkinliklerdir. Standart etkinlikler Sanat-Dil-İletişim, Kişisel Gelişim-Toplumsal Değerler ve Zihinsel-Düşünsel Alan olmak üzere 3 temel öğrenme alanında gerçekleştirilmektedir.

 • Standart Etkinlik programları nerede ve ne kadar süre ile uygulanmaktadır?

  Standart Etkinlik programları, etkinlik noktalarımızda ve okullarda 16 haftalık bir plan dahilinde uygulanmaktadır.

 • Eğitim projelerinizi okullarda uygulayabilir miyiz?

  Çeşitli nedenlerle etkinlik noktasına gelemeyen çocuklara gönüllülerimiz aracılığı ile ulaşarak okul içi saatlerde uygulanmak üzere özel olarak geliştirilmiş Araştırma Atölyesi Programı ve Bilgi Benim İşim Etkinliği uygulanır. Bununla birlikte köy okullarında standart etkinliklerimizden bazıları da uygulanabilmektedir.


 • TEGV’ de etkinlikler belirli bir akademik takvim dahilinde mi uygulanmaktadır?

  Evet. 16 haftalık iki dönem (Sonbahar Etkinlik Dönemi ve İlkbahar Etkinlik Dönemi) ve Haziran-Temmuz aylarında iki dönem (3 haftalık) halinde gerçekleşen Yaz Etkinlikleri Dönemleri mevcuttur. Bununla birlikte etkinlik döneminin ilk 4 haftası içerisinde herhangi bir etkinliğe dahil olmamış çocuklar, 6 haftalık Etkinlik Gezegeni isimli ara dönem etkinliğine katılabilirler.

Gönüllülük
 • Faaliyetlerinizi neden gönüllü destekle yürütüyorsunuz?

  Sivil Toplum Kuruluşları toplumsal dayanışmayı gönüllülük ve katılımcılık esasına dayalı olarak sağlayan ve yaygınlaştıran kuruluşlardır. Türkiye’nin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarından biri olarak, her yıl on binlerce gönüllünün toplumsal kalkınmaya katkıda bulunması ve ülkemizin geleceğinde söz sahibi olması bakımından önemli bir fırsat sunuyoruz. Bunun bir sonucu olarak çalışmalarımız gönüllülerin katkıları ve katılımı ile sürmektedir. Aynı zamanda Vakıf merkezi, Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri ve Ateşböceklerinde çalışan profesyonel kadromuz bulunmaktadır.

 • Kimler gönüllü olabilir?

  Vakfın amaç ve çalışmalarını benimseyen; 18 yaşını doldurmuş; en az lise mezunu; bir etkinlik dönemi boyunca haftada en az 2 saatini ayırabilecek herkes gönüllü olmak için başvurabilir.

 • Başvuru ve sonrasında istenen evrakları tamamlamadan gönüllü olabilir miyim?

  Hayır. Kayıt sırasında tüm gönüllü adaylarından, 1 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi, İletişim Eğitimi’ne katılmadan önce de “adli sicil kaydı” istenmektedir. Bu belgeleri tamamlamadan, Adım Adım Gönüllük Prosedürü’nü tamamlamak ve gönüllü çalışmaya başlamak mümkün değildir.

 • 18 yaşından küçük lise öğrencileri neden gönüllü olamaz?

  18 yaş (reşit olma) sınırı, Medeni Kanun’dan kaynaklanan bir zorunluluktur. Bunun yanı sıra, hedef kitlemizi oluşturan 7-16 yaş gurubundaki çocuklarımıza “model olma” zorunluluğu, lise mezunu olma tercihimizde önemli bir etkendir. Ancak, durum ve koşullar göz önüne alınarak, istisna uygulamalarımız gerçekleşmektedir.

  Buna göre gönüllü olmak isteyen liseli öğrenciler, Vakfımız ile kurumsal ilişkiyi (Vakıf – Lise Yönetimi) sağlayarak gönüllü destek verebilir. Vakfımız, bu uygulamayı gerek gördüğü zaman gerçekleştirir. Gerçekleşmesi durumunda, liseli gönüllüler deneyimli bir gönüllü abla ve ağabey ile birlikte etkinliklere yardımcı gönüllü olarak girebilir.

 • Bir gönüllü en fazla kaç etkinliğe girebilir?

  Gönüllünün ve etkinliğin verimliliği açısından bir gönüllünün her etkinlik döneminde en fazla iki etkinliğe girmesini hedefliyoruz.

 • Park, Birim ve Ateşböcekleri’nde kaç gönüllü çalışabilir?

  Etkinlik Noktalarımızda destek verecek gönüllü sayısı fiziki kapasite ve ilköğretim okullarının tedrisat durumuna göre değişmektedir.

 • Kamu görevlileri gönüllü olabilir mi?

  Gerek kamu yönetimi gerekse Vakfımızın faaliyetleri açısından gönüllü olmalarında kanuni açıdan bir sakınca yoktur. Vakfımızın amaç ve çalışmalarını benimsemek yeterli olmaktadır.

 • TEGV’de bir kişinin gönüllülüğüne son verilebilir mi?

  Evet verilebilir. “Adım Adım Gönüllülük Prosedürü”ndeki “Gönüllü Taahhütnamesi”nde yer alan maddeler, gönüllünün sorumluluklarını belirler. Bu sorumlulukları yerine getirmeyen gönüllünün, gönüllü çalışmasına son verilir. Vakfın hedef kitlesi “çocuk” olduğundan, gönüllü koordinasyonunda hassas olması gerekmektedir. Etkinliklere katılan gönüllülerimizin çocuklarımıza her anlamda doğru model oluşturması esastır. ‘Gönüllü Taahhütnamesi’nde yer alan sorumlulukları yerine getirmeyen gönüllü, çocuklarımıza ve diğer gönüllü çalışanlara doğru örnek teşkil etmeyecektir. Gönüllülüğüne son verilen kişi Vakfımızın hiçbir etkinlik noktasında gönüllü faaliyette bulunamaz.

 • Bulunduğum ilin dışındaki etkinlik noktalarında gönüllü çalışma yapabilir miyim?

  Evet. Yaşadığınız şehri değiştirdiğinizde ya da dönemsel olarak farklı şehirlerde bulunduğunuzda, ilgili şehirde TEGV etkinlik noktası olması halinde, bu noktalarda TEGV gönüllüsü olmaya devam edebilirsiniz. Bunun dışında Yaz Etkinlikleri’nin 2. dönemi süresince devam eden Anadolu Yaz Gönüllüsü Projemize katılarak, farklı şehirlerde gönüllülük yapabilirsiniz.

 • Gönüllü çalışmam karşılığında referans mektubu talep edebilir miyim?

  Evet. En az bir etkinlik dönemi boyunca aktif gönüllü desteği veren tüm gönüllülerimiz, profesyonel çalışanımıza referans mektubu taleplerini iletebilirler. Etkinlik noktası sorumlusunun uygun gördüğü durumlarda, talebi Eğitim ve Gönüllü Departmanı’na iletmelerini takiben, referans mektubu gönüllümüze ulaştırılır. Referans mektupları ancak Vakfın belirlediği içerikte yazılmaktadır.

 • Gönüllüler kendi tasarladıkları projelerini uygulama şansına sahip midir?

  Evet. Gönüllülerimiz tasarladıkları projeleri bir taslak halinde (amaç – yöntem – araçlar – maliyet gibi başlıklarla) etkinlik noktalarımızdaki profesyonel çalışanımıza iletmeli; onların da önerisiyle ilgili merkez departmana proje sunularak onayı alınmalıdır. Bir proje, Vakfın amaç, strateji ve ilkelerine uygunluk gösteriyorsa ve ilgili departman tarafından onaylanırsa, uygulanabilir.

 • Bulunduğum iş yeri, okul, sosyal çevre gibi yerlerde Vakıf Tanıtımı yapmak istiyorum. Yapabilir miyim?

  Kurumsal “Vakıf Tanıtımları” profesyonel çalışanlarımız tarafından yapılır. Gönüllü olabilecek kişileri Vakfımız hakkında bilgilendirmek istemeniz halinde bağlı bulunduğunuz ya da size en yakın etkinlik noktası ile iletişime geçerek Vakıf Tanıtımı tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Yerel bir televizyona / radyoya çıkıp TEGV’i ve gönüllülüğü anlatabilir miyim? Beni davet ettiler ve Eğitim Gönüllüleri’ni temsil etmemi istiyorlar, olabilir mi?

  Vakfımızı temsil etme ve tanıtma profesyonel kadronun sorumluluğundadır. Ancak, Vakıf Merkezi’nin onayı ve bilgisi ile gönüllülerimiz profesyonel bir çalışan ile birlikte yerel medyada yer alabilir.

 • Gönüllüler olarak Park, Birim, İl Temsilciliği ve Ateşböceklerindeki çalışmalarımızla ilgili bir gösteri yapabilir miyiz?

  Projenizi tasarlamadan önce mutlaka bağlı olduğunuz etkinlik noktası ile ön görüşme yapmanız gerekmektedir. Faaliyetlerimizin bütünlüğü ve koordinasyonu açısından Eğitim ve Gönüllü Departmanı’nın onayı olmadan Park/Birim/İl Temsilciliği ve Ateşböceği dışında hiçbir etkinlik yapılamaz. Ancak, yazılı olarak ilettiğiniz projeniz onaylandığı takdirde, etkinlik noktasının koordinasyonunda projenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Gönüllüler olarak çocuklarımızla yaptığımız güzel çalışmaları bir kitaba dönüştürmek, gazete çıkarmak istiyoruz? Ne dersiniz?

  Projenizi tasarlamadan önce mutlaka bağlı olduğunuz etkinlik noktası ile ön görüşme yapmanız gerekmektedir. Vakıf Merkezinin uygun görmediği ve onay vermediği çalışmaları basılı hale getirmek ya da Eğitim Gönüllüleri’nin adı ve logosunun kullanılması mümkün değildir.

 • TEGV ile bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk ( KSS) Projesi gerçekleştirmek istiyoruz. Neler yapabiliriz?

  KSS projeleri kapsamında TEGV’de gönüllülük yapmak istendiği takdirde kurumunuz adına yetkili kişinin Eğitim ve Gönüllü Departmanı ile iletişime geçmesi ve detaylı bilgi alması gerekmektedir. Aşağıda belirtilen KSS çalışmaları ve Etkinlik Gönüllüsü olmak dışında yapılabilecek gönüllülük projeleri ile ilgili talep Eğitim ve Gönüllü Departmanı tarafından değerlendirilerek gerekli yönlendirme yapılacaktır.

Diğer Sorular
 • TEGV burs verir mi?

  Hayır. TEGV, kendine ait etkinlik noktalarında okul içi ve dışı saatlerde çocuklara eğitim desteği verir. Vakfımızın kuruluş amacı, 7-16 yaş arası çocuklarımızın temel eğitimine destek vermektir. TEGV, oluşturduğu özgün eğitim programlarını, ülke çapında kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri ve Ateşböceği Öğrenim Birimlerinde eğitici eğitimi verdiği gönüllüleri aracılığıyla hayata geçirir.

 • Bedensel engelli çocuklara hizmet veriyor musunuz?

  Bedensel engelli olup kendi imkanlarıyla etkinlik noktalarımıza gelebilen çocuklar Eğitim Gönüllüleri’nin olanaklarından yararlanabiliyorlar. Bu kapsam dışındaki çocuklar için özel bir eğitim gerektiğinden ve bu da faaliyet alanımızın içinde olmadığından bu özellikteki çocuklarımıza destek veremiyoruz.

 • Vakfınızı tez konuma dahil edebilir miyim?

  Bu konuyla ilgili olarak öncelikle üniversite ve lisansüstü öğrencilerinden, talep ettikleri bilgileri paylaşmak için okullarından öğrenci olduklarına dair güncel yazı alarak bize iletmelerini istiyoruz. Sonra sorularını-taleplerini alıyor ve istemiş oldukları bilgilerin içeriğine bağlı olarak, bizim bunlara hangi zaman diliminde cevap verebileceğimizin bilgisini iletiyoruz.

 • Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) aynı Vakıf mı?

  Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile organik bir bağımız yoktur. TEV, burs temelinde faaliyet gösteren bir Vakıftır.