yükleniyor

Tüm Çocukların Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun.

Tüm Çocukların Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun. güneş amblemi.

Biz büyükler; çocuklarımızın, yetişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğunu, daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olduklarını unutmamalıyız. Onlar, büyür ve gelişirlerken, bize düşen sorumluluk, onların temel hak ve özgürlüklerinin korunmasını ve hayallerine ulaşabilmeleri için güzel bir çocukluk geçirmelerini sağlamak.

TEGV olarak kapılarımızı her gün, çocuklarımızın yarınlara umutla bakmaları için açıyoruz. Çocuk Hakları konusunda üzerimize düşen görevi yapıp, ülkemizdeki her çocuğun güzel bir çocukluk yaşaması hedefiyle, Türkiye'nin dört bir yanında farklı koşullarda yaşayan tüm çocuklara eşit imkanlar sağlamak için çaba harcıyoruz. Onların hakları konusunda farkındalıklarını artıyor ve onları bilgilendiriyoruz çünkü biz daha iyi bir geleceğin ancak haklarının farkında, bilgili, birikimli, özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmekle mümkün olduğuna inanıyoruz.

TEGV'in Çocuk Hakları reklam filmi için tıklayın.

Neden Dünya Çocuk Hakları Günü kutlanıyor?

Çocuk Hakları Sözleşmesi , 18 yaş altındaki bireylerin yetişkinlerden daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olmasından yola çıkılarak, çocuklar için ayrıca hazırlanan bir sözleşmedir. Sözleşme en fazla sayıda (193) ülke tarafından onaylanan insan hakları belgesi olma özelliğine sahiptir. 54 maddeden oluşan sözleşmede çocukların mutlu, sağlıklı ve güvenli olabilmeleri için hangi haklara sahip oldukları yer almaktadır.

20 Kasım günü Evrensel Çocuk Günü (Universal Children's Day) / Çocuk Hakları Günü olarak kabul edilmiştir. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık yaratmak '20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nün amaçları arasındadır.

15.11.2011
Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!