yükleniyor

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı sayfa görseli.
Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı güneş amblemi.

 

Sevgili Eğitim Dostlarımız,

1995 yılında, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kuruluşu için ilk adımlarımızı atarken, ülkemizde yaşanan en önemli sorunların temelinde eğitim eksikliği olduğuna inanıyorduk.

Sevgili kurucumuz Suna Kıraç ve değerli yol arkadaşlarımızla, bu sorunun çözümüne bir katkıda bulunmak üzere yola çıktık. Ülkemizde, aradan geçen onca yıla rağmen ne yazık ki bu sorun çözülebilmiş değil. Türkiye eğitim alanında, dünya sıralamalarında çok gerilerde yer alıyor ve bu durumun kısa zamanda değişeceğine dair bir umut ışığı da görünmüyor

TEGV olarak, imkânları sınırlı çocuklarımıza eğitim desteği vermek amacıyla başladığımız yolculuğumuzda Türkiye’nin dört bir yanında elliden fazla etkinlik noktasına ulaştık.

Bugüne dek yaklaşık 3 milyon çocuğumuz eğitim etkinlikleriyle buluştu. İlköğretim çağındaki her çocuğumuz tamamen ücretsiz olarak ve hiç bir koşula bağlı olmadan etkinliklerimize katılabiliyor, çocuk dostu mekânlarımızda gönüllülerimizle birlikte kendilerini geliştirme imkânı buluyorlar.

Bilgiye ulaşmanın her zamankinden daha kolay olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden gelişmiş ülkeler bilginin özümsenmesi, yorumlanması üzerine kurulu bir eğitim sistemine geçiyorlar. Ezberin değil akıl yürütmenin, tekrarın değil, yaratıcılığın önemli olduğu bir eğitim anlayışına ihtiyacımız var. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, kuruluşundan beri bu anlayışla yola devam ediyor. Çocuklarımızın zihinlerindeki engelleri kaldırmaya, düşüncelerini özgürleştirmeye, yaratıcılıklarını harekete geçirmeye çalışıyoruz.

Sivil Toplum Örgütlerinin değerini, etkinliğini ve sürdürülebilirliğini sağlayan en önemli etken hiç kuşku yok ki, kurumsal itibarıdır. TEGV olarak, kurucumuz Sayın Suna Kıraç’ın hedeflediği “Türkiye’nin Eğitim Alanındaki en etkin, yaygın ve saygın Sivil Toplum Örgütlerinden biri olma” yolundaki hedefini gerçekleştirmenin huzuru içindeyiz. Çalışmalarımızın ve kurumsal duruşumuzun sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda büyük bir titizlik içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tüm bunlar, her gün koşarak TEGV’e gelen çocuklarımızın gözlerindeki ışık için…

Sevgi ve Saygılarımla

 

Oktay Özinci

Yönetim Kurulu Başkanı

Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!