yükleniyor

TEGV, Tüm Çocukların Çocuk Hakları Gününü Kutluyor!

TEGV, Tüm Çocukların Çocuk Hakları Gününü Kutluyor! güneş amblemi.

Vakfımızın her yıl coşkuyla kutladığı 20 Kasım 'Dünya Çocuk Hakları Günü' vesilesiyle Türkiye çapındaki tüm etkinlik noktalarında çocuk haklarını ön plana çıkaran etkinlikler gerçekleştiriyor.

Çocuklarımızın mutlu bir çocukluk yaşaması ve geleceğe umutla bakması için çalışan Vakfımız, 20 Kasım 'Dünya Çocuk Hakları Günü'nde 'Her çocuğun eğitim hakkı vardır', 'Her çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama, yaşına uygun eğlence etkinliklerinde bulunma, kültürel ve sanatsal yaşama özgürce katılma hakkı vardır'; 'Her çocuğun sağlıklı ve elverişli ortamlarda yaşama hakkı vardır'; 'Çocuklar bedensel, zihinsel, ruhsal ve toplumsal gelişmesine zarar verecek nitelikte işlerde çalıştırılamaz' gibi başlıca çocuk haklarına vurgu yaparak başta çocuklar olmak üzere tüm kamuoyunu çocukların sahip oldukları haklar konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyor. Daha iyi bir geleceğin ancak haklarının farkında, bilgili, birikimli, özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmekle mümkün olduğuna inanan TEGV, Türkiye'nin dört bir yanında farklı koşullarda yaşayan tüm çocukların eşit eğitim olanaklarından faydalanması için faaliyetlerini sürdürüyor.

Erişkinlerden farklı özelliklere ve özel ihtiyaçlara sahip olan çocukların, büyüme ve gelişme süreçlerinde temel hak ve özgürlüklerinin korunmasının toplumun önemli bir sorumluluğu olduğu bilinciyle hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi, 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş ve 193 ülke tarafından onaylanmıştır. 54 maddeden oluşan sözleşmede çocukların mutlu, sağlıklı ve güvenli olabilmeleri için hangi haklara sahip oldukları yer almaktadır. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, 20 Kasım tarihi tüm Dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

18.11.2013
Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!