yükleniyor

Renkli Kalemler Gazeteleri okuyucularla buluştu!

Renkli Kalemler Gazeteleri okuyucularla buluştu! güneş amblemi.

Yapı Kredi işbirliği ile 8 yıldır sürdürdüğümüz Okuyorum Oynuyorum Eğitim Programı kapsamında bu yıl 'Renkli Kalemler' adıyla yeni bir gazete projesi hayata geçirdik. Projenin ilk etabı Mart-Mayıs ayları arasında Samsun, Van ve İstanbul'da gerçekleşti ve çocuklarımız medyanın usta isimlerinin koçluğunda 'Renkli Kalemler Gazeteleri'ni çıkarttılar.

Medyanın usta kalemleri Esen Evran, Ferhan Kaya Poroy, Ferruh Altun, Günseli Özen Ocakoğlu, Nermin Bezmen, Pınar Akbıyık Yıldız, Sinan Özedincik ve Yonca Tokbaş'ın destek verdiği 'Renkli Kalemler Gazetesi' ile çocuklarımız araştırma, sorgulama yeteneklerini geliştirerek çevrelerinde meydana gelen olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı öğrendiler. Çıkaracakları gazetenin içeriği ve tasarımı sürecinde ortak kararlar alan çocuklarımız yazma yeteneklerini de geliştirdiler. Toplam 8 hafta süren eğitim ve çalışmaların sonunda çıkan gazetelerin hazırlık sürecinde TEGV gönüllüleri de aktif olarak yer aldı.

İstanbul Sema ve Aydın Doğan Eğitim Parkı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı ve Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkımızda oluşturulan çalışma gruplarında çocuklar gazetenin mizanpajından, fotoğraflarına, haber içeriğinden tasarımına kadar her ayrıntısından sorumlu oldular. Gazetelerin hazırlık çalışmalarına Mart ayında başlandı ve usta gazeteciler belirli aralıklarla sorumlu oldukları Eğitim Parkını ziyaret ederek çocuklara danışmanlık yaptılar.

Renkli Kalemler gazeteleri Mayıs ayında basılarak, İstanbul, Samsun ve Van'daki Eğitim Parklarımızda yapılan şenliklerle dağıtıldı. Gazeteci koçlar şenlikte de çocuklarımızı yalnız bırakmayarak onların heyecan ve coşkusuna ortak oldular. Çıkardıkları gazeteleri okuyucularıyla buluşturmanın heyecanını yaşayan gazeteci adaylarımız, organize edilen şenliklerle başarılarını kutlayarak keyifli saatler yaşadılar.

Çocuklara birçok beceri kazandırmanın yanı sıra geleceğin gazetecilerinin yetişmesine de katkı sağlayacak proje, önümüzdeki öğretim dönemlerinde Türkiye'nin farklı illerinde bulunan Eğitim Parklarımızda çocuklarla buluşmaya devam edecek.

Manşet haberinden fotoğrafına kadar çocukların imzasını taşıyan Renkli Kalemler gazetelerini aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz:

11.06.2014