Haberler

Renkli Kalemler Projesi Ödüle Layık Görüldü

image014İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği’nin (İDA), bu yıl üçüncü kez düzenlediği ‘PRİDA İletişim Ödülleri ve bu yıl ilk kez düzenlediği İDA Akademi Ödülleri 15 Ocak Çarşamba akşamı Novotel İstanbul Bosphorus’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Renkli Kalemler Projemiz, PRİDA İletişim Ödülleri’nde Uzun Soluklu İletişim kategorisinde ödüle layık görüldü.

 

Proje hakkında;

image015Renkli Kalemler, Vakfımızda 2006 yılından beri yürütülen “Okuyorum Oynuyorum Projesi”nin bir iletişim faaliyeti olarak TEGV ve Yapı Kredi işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Çocuklarımızın çıkardığı yerel bir gazete olma özelliğini taşıyan Renkli Kalemler Gazetesi; 2013-2018 yılları arasında 10 Eğitim Parkı ve 35 Öğrenim Birimi’nde 4-6. sınıf çocukları ile uygulanarak ilk fazını tamamladı. Bu süreçte her etkinlik noktasının yerel bir gazetesi oluşturuldu.

Projenin 2019-2020 İlkbahar Etkinlik Dönemi itibariyle yeni başlayan ikinci fazı kapsamında 5 ayrı dönemde 9 Eğitim Parkı ve 39 Öğrenim Birimi’nde uygulanması planlanıyor.

Proje kapsamında, 12 hafta boyunca bir araya gelerek çalışan çocuklar gazetecilik mesleği ile tanışıyorlar, gazetecilerin kullandıkları eşyaları/gereçleri tanıyıp kullanma fırsatı yakalıyor ve farklı gazetecilik türleri olduğunu keşfediyorlar. Programın devam eden haftalarında, çocuklar profesyonel gazetecilerle tanışıp yerel gazete ziyareti gerçekleştirerek, kendi bölgelerinde haber peşinde koşuyor ve gazetecilik ruhunu hissetme şansını yakalıyorlar.