yükleniyor

6 Şubat Sonrası Tüm Gücümüzle Oradaydık ve Orada Olmaya Devam Edeceğiz!

6 Şubat Sonrası Tüm Gücümüzle Oradaydık ve Orada Olmaya Devam Edeceğiz! güneş amblemi.

6 Şubat 2023’te meydana gelen ve ülkemizi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçti. 11 ilimizi etkileyen bu felakette hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, acılı yakınlarına sabır ve yaralılara şifalar diliyoruz.
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı olarak, ilk saatlerden itibaren bölgede destek çalışmalarına başladık. Ateşböcekleri ve sabit etkinlik noktaları ile sahada, çocukların ve ailelerinin yanındaydık. Deprem günü bölgedeki 6 Ateşböceği (Malatya, Kahramanmaraş, Hatay, Diyarbakır) ve iki sabit etkinlik noktası (Şanlıurfa Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı ve Adana Süleyman Özgentürk Öğrenim Birimi) ile depremden etkilenen vatandaşlara ilk andan itibaren barınma, ısınma, temel gıda ve hijyen desteğinde bulunduk. Ardından 17 araçtan oluşan Ateşböceği filomuzdaki tüm araçları bölgeye yönlendirdik. 2023 yılı boyunca bölgedeki etkinliklerimize 1200 gönüllünün desteğiyle katkıda bulunduk. 25 bini aşan çocuğumuzun katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinlikte, 358 bin saatlik bir süreyi geride bırakarak, çocuklara umut dolu deneyimler yaşattık.
TEGV’in gönüllü danışmanı Aile Terapisti Yegan Özcan, 360 gönüllü ve saha personeline psikolojik ilk yardım ilkelerini içeren çevrim içi eğitimler gerçekleştirdi. Ebeveynlerin, aile büyüklerinin ve öğretmenlerin faydalanabileceği FlowQ Aile Terapi Merkezi tarafından hazırlanan “Depremden Etkilenmiş Çocuklarla İletişim Rehberi” yayınlandık. Türkiye’nin dört bir yanından TEGV gönüllülerimiz, bölgeye giderek çocuklarla Sosyal Duygusal Temelli etkinlikler gerçekleştirdiler. Ateşböcekleri, etki alanlarındaki aile ve öğretmenlere yönelik sosyal-duygusal temelli çalışmalar ve çocuklarla çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek travmatik deneyimlerin etkilerini azaltmaya çalıştılar.
Shell Türkiye ile 12, Vehbi Koç Vakfı’nın destekleriyle 3, olmak üzere Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya’da toplam 15 Konteyner Kentte TEGV Öğrenim Birimlerinin kurulumlarını kısa sürede tamamladık ve çocuklarla etkinliklere başladık. Çocuklarımız bu birimlerde TEGV’in standart eğitim programları Matematik-Fen-Okuma-Bilişim-İngilizce-Sanat konularında nitelikli eğitim desteği alıyor.
Yurtiçi ve dışından bağışçılarımızın yoğun ilgi ve desteğini aldık, deprem bölgesinde daha fazla çocuğa ulaşmak hedefiyle yeni Ateşböceklerinin yapımına başladık. MediaMarkt Türkiye, farklı tematik özelliklere sahip toplam dört; TIRSAN iki, Migros, Pınar birer adet yeni Ateşböceği’nin yapım ve işletme sponsorluğunu üstlendiler. Ateşböceklerinin tamamı yeni etkinlik yılında faaliyete başladı. Ayrıca Shane Larkin Vakfı üç, Algida iki, Domino's bir Ateşböceği’nin işletme sponsorluğunu üstlendi.
6 Kasım 2023’te Bank ABC’nin desteği ile TEGV Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimimizin kapılarını çocuklarımıza açtık. Hatay İSO Konteyner Kent’te Umuda Pedal Derneği ve İlk Adım Cycling Academy iş birliğiyle 225 çocuğa bisiklet hediye ederek ‘Bisiklet Temel Eğitim Programı’ uyguladık. Yurt dışından YOU Stiftung, Mozaik Vakfı ve Turkish Philanthropy Funds’tan alınan bağışlarla bölgede toplam 1000 çocuğumuzu bisikletleriyle buluşturduk, beraberinde güvenli sürüş eğitimleri verdik.
Hatay Emlak Konut Konteyner Kent’te 5200 kitaplı bir çocuk kütüphanesini kurarak hizmete açtık. Çocukların eğitimlerine ve kişisel gelişimlerine önemli katkılarda bulunmayı hedefledik.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Michelin'in desteği ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlamalarında Sika'nın katkılarıyla deprem bölgesindeki çocuklarımız, unutulmaz bir coşku yaşadı. Bu anlamlı kutlamalarda, çocukların günlük yaşantılarına renk katmak ve onları rahatlatmak için çeşitli etkinlikler düzenlendik.

Değerli eğitim dostlarımız; Shell Türkiye, MediaMarkt Türkiye ve Migros, 6 Şubat yıl dönümünü anmak için kamuoyu ve sosyal medyada paylaştıkları filmlerle, Konteyner Kentlerin sunduğu güvenli ve sıcak ortamın ötesinde, çocuklara umut ve eğitim gibi sosyal imkanlarında sunulduğunu gösterdi. Bu filmlerde, çocukların yüzlerindeki tebessümler ve umut dolu bakışlar, projenin onların hayatları üzerindeki dönüştürücü etkisini en güzel şekilde ifade etti. Değerli paydaşlarımıza kıymetli destekleri için teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Deprem sonrası yaptıklarımızı kısaca özetlemek ve 6 Şubat yıl dönümünü anmak için hazırladığımız ve kamuoyu ile sosyal medyada paylaştığımız kısa video klibe aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


12.02.2024
Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!