yükleniyor

Bilim Ateşböceğimiz IMCD Türkiye Sponsorluğunda Yeni Adresine Uğurlandı

Bilim Ateşböceğimiz IMCD Türkiye Sponsorluğunda Yeni Adresine Uğurlandı güneş amblemi.

Vakfımızın hizmetlerinden tüm illerdeki çocukların faydalanmasını sağlayan Bilim Ateşböceği, IMCD Türkiye’nin işletme sponsorluğu kapsamında 25 Kasım’da yeni adresi Denizli’ye doğru yola çıktı.

Bugüne kadar 17 ilde, 133 gönüllünün desteğiyle 51 binden fazla çocuğa ulaşan Bilim Ateşböceği’nin işletme sponsorluğunu dünyanın lider özel kimyasal ve gıda bileşenleri distribütör şirketi olan IMCD Türkiye üstlendi.

Bilim Ateşböceğimiz, yeni okuluna doğru yola çıkmadan önce Beykoz Atatürk İlkokulu’ndaki çocukların, IMCD Türkiye çalışanları ve gönüllülerimizin buluştuğu bilim etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlikte IMCD Türkiye çalışanları çocuklarla bir araya gelerek değişik deneyler ve etkinlikler yaptılar, çocuklarla bilim konusunda sohbet ettiler.
Bizlerde IMCD’nin değerli Genel Müdürü Aylin Zakuto ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1973 İstanbul doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümünden mezun olduktan hemen sonra ISP’de iş hayatına atıldım. Halihazırda, Ashland olarak faaliyetlerini devam ettiren ISP'de 10 yıla yakın Türkiye, Ortadoğu ve Afrika pazarlarından sorumlu oldum. Ana işim, ilaç özel kimyasalları satışı idi. ISP’de çalışırken, Marmara Üniversitesinde Organik Kimya yüksek lisansımı tamamladım. Ardından IMCD Türkiye’ye geçtim. IMCD’de yaklaşık 10 yıl, satış müdürlüğü, bölüm müdürlüğü, uluslararası tedarikçi yönetimi gibi farklı bölümlerde görev aldım. İki yıldır da IMCD Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapıyorum. Yaklaşık 20 yıldır özel kimyasallar alanında tecrübem var. İki harika oğlum var. İş hayatı, aile hayatı dengesini kurmaya özen gösteriyorum.


IMCD olarak hayata geçirdiğiniz sosyal sorumluluk projeleri nelerdir?

IMCD olarak her alanda olduğu gibi sosyal konularda da ihtiyaç sahiplerine fırsatlar sunulması gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda marka vaadimizi sadece iş ortaklarımız, müşterilerimiz ve çalışanlarımızla sınırlı tutmuyor, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerimizde "eğitimde fırsat eşitliği" olarak yansıtıyoruz.

Geçtiğimiz yıl, firmamızın 25. yıl dönümü kapsamında eğitime erişimde zorluk yaşayan çocuklar için Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile iş birliği yaptık. TEGV aracılığı ile uzaktan eğitime erişimin kısıtlı olduğu bölgelerde çocukların çağdaş eğitim olanaklarından yararlanmaları için ilk olarak 7-11 yaş arası çocuklara 351 tablet dağıttık. Böylece çocuklar Millî Eğitim Bakanlığı'nın müfredatına ek olarak internet yüklü tabletlerinden TEGV'in Fen, Matematik, İngilizce, Bilişim gibi konuları içeren uzaktan eğitim platformundan da yararlanıp ve Sosyal-Duygusal Öğrenme Aktivitelerine ulaşabildiler. Ayrıca İstanbul'daki laboratuvarlarımızı çocukların online deneyleri için kullanılabilir hale getirdik ve çocuklarımıza kimyayı sevdirmeyi amaçlayan çalışmalar yaptık.

Bu yıl da TEGV ile iş birliğimizi geliştirerek Anadolu’daki köy okullarını gezen Bilim Ateşböceği Tır’ına sponsor olduk. Bilim Ateşböceği Tır’ını mini bir laboratuvara çevirdik. Böylece, gittiğimiz okullarda çocuklara kitaplarda okudukları pek çok konuda birebir deney yapma imkanı sunuyoruz. Proje kapsamında 2 ile 8’inci sınıf arasındaki tüm çocuklara “bilimi sevdirme” ve “bilimin günlük hayatın içinde var olduğunu” göstermeyi hedefliyoruz. Tırımız 2022 – 2023 eğitim öğretim döneminde Türkiye’nin farklı illerindeki laboratuvarı olmayan okulları ziyaret edecek ve çocukları bilimle buluşturacak. IMCD Bilim Ateşböceği projemizin ilk yılında 1500 çocuğa ulaşma hedefimiz var. Uzun vadede ise projemizin her yıl katlanarak büyümesini istiyoruz.


Daha önce Pandemi zamanında teknolojiye ve internete erişimi kısıtlı çocuklarımız için başlattığımız tablet bağışı kampanyamıza destek oldunuz. Şimdi ise Bilim Ateşböceğimize sponsor oluyorsunuz. TEGV ile yollarınız nasıl kesişti?

IMCD olarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini destekliyoruz. Bu hedeflerden bir tanesi de “Nitelikli Eğitim Hakkı”. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre ise, 2021 yıl sonu itibarıyla, Türkiye nüfusu 84,6 milyon iken, bunun 22,7 milyonunu çocuklar oluşturdu. Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 26,9’una denk gelen bu sayı, Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkenin ortalaması olan yüzde 18,2’den oldukça yukarıda. Buna karşılık, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre; 2022 yılında ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi veren toplam okul sayısı 67 bin olmasına rağmen toplam laboratuvar 47 binde kaldı. Biz de bu verilerden hareketle Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak projelere destek olmaya karar verdik. Proje araştırması yaparken bu verilerden yola çıkarak, uzun yıllardır eğitimde fırsat eşitliğine yönelik çalışmaları ile bilinen Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile iş birliği kararı aldık.


IMCD’nin eğitimi ve bilimi kurumsal sosyal sorumluluk bilinciyle sahipleniyor olmasının nedeni nedir?

IMCD, Birleşmiş Millletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacılarından biri. Dolayısıyla tüm dünyada gerçekleştirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bu amaçlara dayandırıyor. IMCD’nin Türkiye’de çocukların eğitimden eşit şekilde yararlanması için çalışan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile başlattığı Bilim Ateşböceği Tır’ı da bu amaçlara hizmet eden bir proje. Projenin odağında olan değerler aynı zamanda IMCD’nin “Creating a World of Opportunity / Fırsatlar Dünyası Yaratmak” mottosunu da destekliyor. Zira, Bilim Ateşböceği eğitim programı, ilköğretim çağı çocuklarının, fen bilimlerinin temel bilgi ve becerilerini kazanarak, düşünen, problem çözebilen ve bilime karşı olumlu tutum geliştiren bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Projemizin uzun vadeli hedefi ise, daha fazla çocuğun meslek seçerken öğretmenlik, hemşirelik, polislik gibi mesleklerin yanı sıra, “bilim insanı” olmayı tercih etmesini sağlamak. Böylece çocuklarımızın ufkunu açmak ve ülkemizde daha çok bilim insanı yetişmesine destek olmak istiyoruz.

13.12.2022
Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!