yükleniyor

Deprem Sonrası Destek Çalışmalarımız

Deprem Sonrası Destek Çalışmalarımız sayfa görseli.
Deprem Sonrası Destek Çalışmalarımız güneş amblemi.

6 Şubat günü yaşanan deprem felaketinin ardından bölgede bulunan tüm imkanlarımızla yaraları sarmak için çalışıyoruz. Şanlıurfa Eğitim Parkı ve Adana Öğrenim Birimimizin yanı sıra Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Antakya, Payas, Malatya, Tatvan'daki eğitim TIR’larımız (Ateşböceklerimizle) ilk andan itibaren barınma, ısınma, temel gıda ve hijyen desteğinde bulunduk; çocuklarla türlü etkinlikler düzenleyerek yaşadıkları travmanın etkilerini azaltmaya çalıştık.
Takip eden günlerde 3 Ateşböceğimiz daha Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’a hareket ederek bölgedeki çalışmalarına başladı.

Neler Yaptık?
• Bugün itibarı ile 4’ü çadır kentlerde olmak üzere 14 Ateşböceğimiz ve 2 sabit etkinlik noktamız, deprem bölgesinin 10 ilinde sosyal ve duygusal temelli etkinliklerle çocuklarımıza destek olmaya devam ediyorlar.
• Türkiye’nin dört bir yanındaki gönüllülerimiz, deprem bölgesindeki çocuklarımıza umut olmak olmak için ilk günden itibaren görev almak üzere sıraya girdi ve gönüllerimiz bölgedeki çalışmalarına başladı.
• Gönüllü Danışmanımız Aile Terapisti Yegan Özcan ile 360 gönüllümüze ve saha personelimize "Kriz ve Afet Durumlarında Çocuğu Anlamanın, Zarar Vermemenin ve Sağlıklı İletişimin Yolları" başlıklı psikolojik ilk yardım ilkelerini içeren çevrimiçi eğitim verdik. 
• Psiko-sosyal destek gönüllüsü çağrımıza 500’ü aşkın başvuru aldık. Görev alacak gönüllülerimiz Ateşböceğimizin etki alanında aile ve öğretmenlerimiz ile psiko-eğitsel çalışmalar gerçekleştirecek.
• Saha Yönetimi ve Eğitim Programları ekiplerimiz bölgedeki tüm etkinlik noktalarımızı yerinde ziyaret etti. Merkez ofisimizden bölgeye ziyaretler devam edecek.
• 11 Şubat günü açtığımız TEGV Deprem Çalışmaları Fonu kampanyamızda bugüne kadar toplanan bağışlarla, 2.660 çocuğumuzun nitelikli eğitimle buluşmasını güvence altına aldık.


Gönüllülerimiz Berfu ve Eser Yenenler de, bölgeye ilk giden gönüllülerimiz olan Bilge ve Arzu'ya katılarak Malatya’daki çadır kentte bulunan Trafik Ateşböceğimizi ziyaret etti.

Neler Yapacağız?
• 5 Ateşböceğimiz daha en kısa sürede bölgeye yönelerek çocuklarımızla buluşmaya başlayacak. Bölgedeki Ateşböceği sayımız 17 olacak.

• Kurumsal bağışçımız TIRSAN, 2 yeni Ateşböceği yapımı için çalışmalara başladı.
• Konteyner kentlerde TEGV etkinlik noktalarının kurulumu gerçekleşecek.
• Çok sayıda destekçimizden yeni Ateşböceği yapımı için talep almaktayız. Yeni Ateşböceklerimizin imalat süreçlerinin tamamlanması ve filomuza katılmasıyla birlikte bölgede daha fazla çocuğumuza ulaşabileceğiz.
• Desteklerinizle açmayı planladığımız tablet kampanyası, çocuklarımızın uzaktan eğitime erişimini sağlanacak. 
• Yurt genelindeki 55 Etkinlik noktamızda bulunan tüm çocuklarımızda deprem bilincinin oluşturulması için eğitim faaliyetlerimiz devam edecek.

Deprem bölgesindeki çocuklarımızın yeniden gülümsemesi ve onlara umutlu yarınlar sunabilmek için afet bölgesinde, kıymetli gönüllülerimiz ve sizlerin destekleriyle azimle çalışmaya devam edeceğiz.
Nitelikli eğitime ihtiyacı olan daha fazla çocuğumuzun eğitimle buluşmasına destek olmak için bağış sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağışlarıyla destek olan eğitim dostlarımıza tüm çocuklarımız adına teşekkür ederiz.

-

TEGV Trafik Ateşböceği - Malatya

TEGV Adım Adım Bilişim Ateşböceği - Kahramanmaraş


Depremden Etkilenmiş Çocuklarla İletişim Rehberi

Psikososyal Destek çalışmalarımıza gönüllü olarak destek veren FlowQ Aile Terapi Merkezi tarafından saha gönüllülerimiz için hazırlanan “Depremden Etkilenmiş Çocuklarla İletişim Rehberi” ebeveynler, aile büyükleri ve öğretmenlerin faydalanabileceği çok değerli bir kaynak oldu.

Rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!