yükleniyor

Deprem Sonrası Destek Çalışmalarımız

Deprem Sonrası Destek Çalışmalarımız sayfa görseli.
Deprem Sonrası Destek Çalışmalarımız güneş amblemi.

6 Şubat günü yaşanan deprem felaketinin ardından tüm imkanlarımızla yaraları sarmak için çalışıyoruz. Depremler sırasında bölgede bulunan 6 Ateşböceğimiz ve iki sabit etkinlik noktamızla depremden etkilenen vatandaşlara ilk andan itibaren barınma, ısınma, temel gıda ve hijyen desteğinde bulunduk. Depremi takip eden süreçte 17 Ateşböceğimizin tamamını bölgeye yönlendirdik ve halen etkinliklerimize devam ediyorlar.


TEGV Gönüllüleri Deprem Bölgesinde
Türkiye’nin dört bir yanındaki gönüllülerimiz, deprem bölgesindeki çocuklarımıza umut olmak için ilk günden itibaren görev almak üzere sıraya girdi. Gönüllerimiz bölgeye giderek çocuklarla Sosyal-Duygusal Temelli Afet Etkinlikleri gerçekleştirmeye başladı. Bugüne kadar 1.000’i aşkın gönüllümüz, bölgedeki nitelikli eğitim faaliyetlerimize destek sağladı.


Yeni Öğrenim Birimlerimizle Daha Fazla Çocuğa Umut Olduk
Deprem bölgesindeki daha fazla çocuğumuza ulaşmak hedefiyle, ilk günden bu yana etkinlik noktalarımızın sayısını artırmak üzere çalışıyoruz. Bu dönemde bağışçılarımızın desteğiyle, 1999 Marmara depreminden bu yana filomuzda olan Ateşböceği Öğrenim Birimlerimizin yenilerinin üretimine başladık ve hızla bölgeye yönlendirdik. Ateşböceklerimize ek olarak; eğitimin hiçbir koşulda kesintiye uğramaması için bölgesel şartlar doğrultusunda, ilk defa konteyner kent öğrenim birimlerimizi hayata geçirdik.

Diyarbakır Merkez’de Öğrenim Birimimizin kurulumu ekiplerimizin özverili çalışmaları sonucu tamamlandı ve 6 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilen resmi törenle TEGV Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimi çocuklara kapılarını açtı.


Ateşböcekleri
Ülkemizin dört bir yanındaki çocuklarımızı nitelikli eğitimle buluşturmak üzere Anadolu’yu karış karış gezen Ateşböceklerimizin 6 tanesi, 6 Şubat depremine bölgede yakalandı. Filomuzun diğer araçları da, ilk günden itibaren bölgedeki vatandaşlarımızın barınma, ısınma, hijyen ve temel gıda ihtiyaçlarına cevap veren Ateşböceklerimize katılarak afetin hemen ardından bölgeye yöneldi.
Bu süreçte, kurumsal bağışçılarımızın destekleriyle yeni Ateşböceklerimizin yapımına başlayarak hızla deprem bölgesine yönlendirdik. 6 Şubat’tan bu yana yapılan bağışlarla
MediaMarkt Türkiye 4, Tırsan 2, Migros 1, Pınar 1, İstanbul Rotary Kulübü 1 yeni Ateşböceğimizin yapımına destek oldu.
Ayrıca yaptıkları bağışlarla
Shane Larkin Vakfı, Algida, Domino’s Türkiye, Şölen, You Stiftung/Porsche, Turkish Philantropy Funds Ateşböceklerimizin işletme sponsorluğunu üstlendi.


Konteyner Kent Öğrenim Birimleri
Depremin ardından, bölgedeki çocuklarımızı nitelikli eğitimle buluşturmak adına, tarihimizde ilk defa konteyner kent öğrenim birimlerimizi hayata geçirdik. Bu kapsamda, Shell Türkiye’nin desteğiyle 12, Vehbi Koç Vakfı’nın desteğiyle 3 konteyner kent öğrenim biriminin kurulumunu tamamlayarak bölgedeki çocuklarımızın kullanımına sunduk.

Deprem Sonrası Destek Çalışmalarımız
- Gönüllü Danışmanımız, aile terapisti Yegan Özcan, 360 gönüllümüze ve saha personelimize "Kriz ve Afet Durumlarında Çocuğu Anlamanın, Zarar Vermemenin ve Sağlıklı İletişimin Yolları" başlıklı psikolojik ilk yardım ilkelerini içeren çevrimiçi eğitim gerçekleştirdi.
- Psikososyal Destek çalışmalarımıza gönüllü olarak destek veren FlowQ Aile Terapi Merkezi tarafından saha gönüllülerimiz için hazırlanan: ebeveynler, aile büyükleri ve öğretmenlerin faydalanabileceği “Depremden Etkilenmiş Çocuklarla İletişim Rehberi” yayınladık. Rehbere ulaşmak için TIKLAYINIZ
- Psikoeğitsel destek gönüllüsü çağrımıza 500’ü aşkın başvuru aldık. Görev alan gönüllülerimiz, Ateşböceğimizin etki alanındaki aile ve öğretmenlerimize psikoeğitsel çalışmalar ve çocuklarla çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek yaşadıkları travmanın etkilerini azaltmaya çalıştılar.
- Antakya Emlak Konut Konteyner Kent’te, tefrişini deprem fonumuz kitaplarını ise TEGV çalışanlarının oluşturduğu fon ile karşıladığımız kütüphane kurulumumuzu tamamladık.

-

Tüm Gücümüzle Oradaydık. Oradayız!

Videomuzun hazırlanması için gönüllü destek sağlayan Ayça Arıcan, Bilgehan Yoldaş, Burak Tunçel ve Fethi Karaduman'a teşekkür ederiz.


Deprem döneminde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın özet videosu için tıklayınız.

Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!