M. Özalp Birol

M. Özalp Birol

1961′de İstanbul’da doğdu. 1983′te Boğaziçi Üniversitesi Yöneticilik (Satış ve Pazarlama) Bölümü’nden mezun oldu. 1985-1994 yılları arasında, Unilever, Nestlé Şirketler Grubu ve Turcas’ta (Türkpetrol Holding) marka yönetiminden, satış ve pazarlama müdürlüğüne uzanan çeşitli pozisyonlarda görev yaptı.

1994 yılında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’ne geçen Birol, 2001 yılına kadar, kurum bünyesinde, “Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Reklam, Halkla İlişkiler, Kültür ve Sanat Bölüm Başkanlığı”, “Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği” ve “Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörlüğü” görevlerinde bulundu.

2001-2004 yılları arasında “Koç Kültür Sanat ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi” ve Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’de de “Kurumsal İletişim Direktörü” olarak çalışan M. Özalp Birol, 2004 yılından bu yana Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi’nin Genel Müdürü olarak Pera Müzesi’ni, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nü ve vakfın kültür-sanat alanındaki girişimlerini yönetiyor.

2014 yılında Türkiye-Polonya kültürel iş birliğine yaptığı katkılardan ötürü kendisine Polonya Cumhuriyeti Üstün Hizmet Liyakat Nişanı verilen Birol, 2017 ve 2019 Venedik Bienalleri Uluslararası Sanat Sergilerinde Türkiye Pavyonu’nun Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Birol’un Danışma Kurulu Üyeliği, Covid-19 salgını nedeniyle 2022 yılına ertelenen Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisinde de devam ediyor.