Tarihçe

Kuruluş Hikayemiz

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile “devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak” amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu.

TEGV, bugün ülkemizin karşı karşıya bulunduğu birçok sorunun temelinde eğitim yetersizliğinin bulunduğu, bu sorunu çözmeden çağdaş uygarlık seviyesine ulaşılmasının mümkün olmayacağı inancı ve buna katkıda bulunmak azmi ve arzusu etrafında birleşen 55 kişilik bir mütevelli heyetiyle kuruldu.

İlköğretim çağındaki çocuklara “okul dışı eğitim desteği” vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı.

 

25 YILDA TEGV

1995

TEGV, 23 Ocak 1995 tarihinde Onursal Başkanımız Suna Kıraç öncülüğünde 55 kişilik Mütevelli Heyeti ile kuruluyor. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen. İlk Öğrenim Birimleri İstanbul’da açılmaya başlanıyor. 1 Eylül 1995’de ise, bilgisayar destekli eğitim merkezi çocuklarla buluşuyor. Gönüllüler Akademisi oluşturularak, gönüllülerin de desteklenmesi sağlanıyor.

1995

1996

İlk Eğitim Parkımız olan Fındıkzade Eğitim Parkı, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in katıldığı törenle hizmete giriyor. Çağdaş Ders Kitapları Projesi başlatılıyor. Yeni etkinlik noktaları açılmaya, TEGV Anadolu’ya yayılmaya başlıyor.“Karanlığa Kızma Bir Mum Yak”; sloganıyla gerçekleştirilen iletişim kampanyası ile Vakfın çalışmaları medya aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılıyor.

1996

1997

İlk TEGV yayınları olan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Okumaya Başlıyorum, Hayat Bilgisi 1-2, Türkçe 1-2-3 kitapları yayımlanıyor. Çocukların yaz tatilinde de eğlenerek öğrenmeyi sürdürmelerini sağlamak amacıyla, Yaz Okulları uygulaması başlıyor. Vakfın “misyon ve vizyon”u oluşturulup, yayınlanıyor.
1997

1998

Eski ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance TEGV etkinlik noktalarını ziyaret ediyor. Milliyet Gazetesi’nin desteği ve seçkin sanatçıların katılımıyla gelirinin Doğu ve Güney Doğu Bölgeleri’ndeki etkinlik noktaları için kullanılacak olan “Şark’ı Söylüyoruz” adlı konserler düzenleniyor. TEGV, Dünya Gazetesi tarafından yılın en başarılı STK’sı seçiliyor. “İstanbul’a Bakış” projesi başlıyor.

1996

1999

Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin hemen ardından; depremden etkilenen yurttaşlarımıza destek olmak amacıyla deprem bölgesinde “Hayat Mahalleleri” kurulmaya başlanıyor ve “Umut 2000” otobüs projesi geliştiriliyor. İlk “Teleton” Kampanyası düzenleniyor. Yeni etkinlik noktaları açılmaya devam ediyor.

1996

2000

Tofaş ile “Basketbol Gönüllüleri” projesi hayata geçiyor. İstanbul’daki tüm gönüllülerin bir araya geldiği “Gönüllü Motivasyon Toplantıları” başlıyor. İlk “Ateşböceği Öğrenim Birimi” Kastamonu’da faaliyete geçiyor. Etkinlik noktası sayısı ülke genelinde 56’ya ulaşıyor. “Bir Milyon Çocuk Eğitim Kampanyası” başlatılıyor.

2000

2001

21-23 Nisan’da “Gelecek için 23 saat” adıyla, “Bir Milyon Çocuk” Kampanyası’na gelir sağlamak amacıyla NTV’de kesintisiz süren 23 saatlik “Teleton” yayını yapılıyor. “Anadolu Yaz Gönüllüleri” projesi başlıyor. Futbolcu Mehmet Özdilek (Şifo Mehmet) jübilesini yaparak gelirini TEGV’e bağışlıyor. Milan takımı ile görkemli bir jübile maçı gerçekleşiyor. TEGV, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Yılın Başarılı Vakfı” ödülüne layık görülüyor.

2001

2002

“Bir Milyon Çocuk” kampanyası için ikinci “Teleton” yayını gerçekleşiyor. Türkiye’de ilk kez SMS yoluyla bağış sistemi başlatılıyor. “Yıldızlar Sınıfı Yıl Sonu Gösterisi” çok sayıda sanatçı ve iş adamının katılımı ile düzenleniyor. Eğitim programlarımız, zengin öğrenme ortamı konsepti ile beş ana başlık altında toplanıyor. TEGV, “Yılın STK’sı Ödülü”nü kazanıyor. Entegre yönetim bilgi sistemi devreye alınarak, Vakfın faaliyetleri ile ilgili tüm verilerin eş zamanlı olarak Merkez ve Sahada ulaşılabilir, izlenebilir hale getirilmesi sağlanıyor. TEGV tarafından Oku Düşün Yap eğitim programı geliştiriliyor.

2002

2003

23 Nisan “Teleton” kampanyası yapılıyor. Nokia sponsorluğu ve IYF (Uluslararası Gençlik Vakfı) işbirliği ile ilk uluslararası eğitim projesi işbirliği olan “Düşler Atölyesi” projesi başlıyor. Bingöl Depremi’nin ardından, Bingöl’de Çadır Öğrenim Birimi kuruluyor. 5 Aralık- Dünya Gönüllüler Günü kutlanmaya başlanıyor. Doğan Medya Grubu iletişim sponsoru oluyor. Etkinlik noktalarımız dışındaki çocuklara da ulaşmak için Toplum Merkezleri ile işbirliği yapılıyor. İKSV ile ortak Çizgi Kahramanlar Sokakta Sergisi düzenleniyor.

2003

2004

İstanbul’da Bakırköy’de bağışçımızın adıyla anılan yeni bir Eğitim Parkı açılıyor: Ferit Aysan Eğitim Parkı. 1 Mayıs- 23 Nisan “Teleton” Kampanyası gerçekleştiriliyor. Beşinci Teleton Kampanyası çerçevesinde, ülkemizde ilk kez 9 ulusal televizyon kanalı aynı saatte “Eğitim Gönüllüleri Ortak Yayını” gerçekleştiriyor. Uluslararası Gençlik Vakfı’ndan TEGV’e “Üstün Başarı Sertifika”sı veriliyor. Sponsorlu eğitim programları hayata geçiriliyor. Nestle ile “Beslenebilirim”, Eczacıbaşı ile “Genç Mucitler”, Arçelik ile “Eğitimde Gönül Birliği” programları başlıyor..

2004

2005

Türkiye’nin önde gelen marka ve kurumlarının sponsorluğunda, kurumsal sosyal sorumluluk ve STK’lar arasındaki bağı kuvvetlendirmek amacıyla uluslararası “Markamın Ruhu” konferansı düzenleniyor. UNIDA Vakfı ile gönüllülerimize yönelik eğitici eğitimlerinin desteklenmesi ve çocuk etkinliklerinin izlenmesini içeren işbirliği başlıyor. İstanbul ve Ankara dışında, Van, Diyarbakır ve İzmir’de gönüllü motivasyon toplantıları gerçekleşiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile sosyal etkinliklere destek projesi imzalanıyor. Kraft ile “Oyunlarla Spor”, Citigroup ile “Birikim” programına başlanıyor. Ülke genelindeki etkinlik noktası sayısı 86 oluyor. Ulaşılan çocuk sayısı: 694.368’e çıkıyor.

2005

2006

TEGV çocukları First Lego Lig Turnuvası’nda Şampiyonluk Kupası’nı kazanıyor. Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Suna Kıraç’ın “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” kitabının gelirleri Eğitim Gönüllüleri’ne bağışlanıyor. Faaliyetleri yaygınlaştırmak amacıyla “İl Temsilciliği” uygulaması başlatılıyor. 5 Aralık’ta I. Dünya Gönüllüler Konferansı düzenleniyor. Yapı Kredi ile “Okuyorum Oynuyorum”, Visa Europe ile “Renkli Ufuklar” programlarına başlanıyor. İlk müzayede gerçekleştiriliyor. İlk eğitime destek sertifikası /Paylaşım Sertifikası hayata geçiriliyor. Çocuk ve gönüllülerimize kaza sigortası uygulaması başlıyor.

2006

2007

TEGV yerel eğitmenler aracılığı ile gönüllü eğitimlerini gerçekleştirmeye başlıyor. Ateşböcekleri için yeni standart eğitim programı uygulanmaya başlanıyor. NBA, Eğitim Gönüllüleri’ne destek oluyor. Sezen Aksu, Nilüfer ve Ajda Pekkan’ın aynı sahneyi paylaştığı “Bir Çocuk Değişir, Türkiye Değişir” konseri İstanbul’da, MFÖ ile olan Ankara’da düzenleniyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzalanıyor. TEGV’de Performans Değerlendirmesi başlıyor. Eğitim Danışma Kurulu oluşturularak, yeni eğitim stratejisi çalışmaları başlıyor. Yerel eğitimler/yöntem eğitimleri uygulanmaya başlıyor. Eğitim Gönüllüleri faaliyeti 81 ilde gerçekleşiyor. İlk kez bir yılda ulaşılan çocuk sayısı 150 binin üzerine çıkıyor.

2007

2008

Bugüne kadar en yüksek bağışın toplandığı 23 Nisan Teleton Kampanyası gerçekleşiyor. ”Okuyorum Oynuyorum” Eğitim Programı kapsamında 11 ünlü tiyatro sanatçısının katılımı ile SOKAK TİYATROLARI projesi hayata geçiyor ve 10 ilde sahneleniyor. REM konserinde TEGV de yer alıyor. Türkiye’de Gençlik, Gönüllülük ve Sosyal Sermaye” araştırması yaptırılıyor. Avea ile “Bilgi Benim İşim”, Migros ile “Genç Formalar”programları başlıyor. Kurulduğumuzdan bu yana ulaştığımız çocuk sayısı 1 Milyonu aşıyor. Web üzerinden gönüllü iletişimi amacıyla SMS Platformu kuruluyor. TEGV Değerleri TEGV çalışanları tarafından oluşturuluyor. TEGV’i kuruluşundan beri destekleyen değerli mütevellimiz Nirun Şahingiray vefat ediyor ve mal varlığının büyük kısmını TEGV’e bağışlıyor.
2008

2009

TEGV, Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıf olarak tanınıyor. Ateşböceklerinin sayısı 19 oluyor. TEGV’in ikinci kamuoyu araştırması “Yaşam Boyu Gönüllülük ve Kazanımları” başlığıyla 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü Konferansı’nda kamuoyu ile paylaşılıyor. İstanbul 2010 “Evimiz İstanbul” projesi başlıyor. “Onları Hiç Böyle Görmediniz” gecesi düzenleniyor. TEGV Küresel İlkeler Sözleşmesi çerçevesinde Karbon Ayakizi’ni çıkarıyor. İstanbul’da gerçekleşen IMF/Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında düzenlenen sivil toplum formunun organizasyonunda Dünya’dan 20 STK ile birlikte TEGV de yer alıyor ve başarılı bir panel düzenleniyor. Adım Adım Oluşumu TEGV’i destekliyor. Bir ay süren 23 Nisan Kampanyası düzenleniyor.

2009

2010

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından verilen Halkla İlişkiler Ödülleri’nde Vakfımız “Onları Hiç Böyle Görmediniz Konseri” ile Altın Pusula Ödülü’nü Kazanıyor. Beyaz Show’da 4,7 milyon bağış taahhüdü ile bir rekor kırılıyor! İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında, Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliği ile ilk tematik Ateşböceğimiz Kültür Tırı faaliyetlerine başlıyor. İlk tematik web sitesi Evimiz İstanbul kuruluyor. TEGV 15. yılını kutluyor.

2010

2011

Şanlıurfa Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı açılıyor. Van Depremi’nin ardından 9 Ateşböceği bölgeye yöneliyor. TEGV etkinlikleri Ateşböcekleri ile mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları yerleşkelere taşınıyor. Hürriyet Treni’nde TEGV yer alıyor. 6. Dünya Gönüllüler Günü Konferansı yapılıyor. Unilever’le “Eğlen, Öğren, Hijyen” Etkinliği başlıyor. İlk kez bir TEGV programı Milli Eğitim müfredatına giriyor: Evimiz İstanbul. Bağışçımız Alaeddin Yavaşça yaşarken mirasını Vakfımıza bağışlıyor.

2011

2012

TEGV Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı’na akredite oluyor ve Avrupa’ya gönüllü göndermeye başlıyor. İstanbul’dan Makedonya’ya doğru yola çıkan Kültür Tırı, Üsküp’te faaliyetlerine başlıyor. TEGV Kültür Tırı, 3 ay süreyle Vakfın Eğitim Programlarını Makedon çocuklarıyla buluşturuyor. 12 yılda 112.214 km. kat ederek 720.098 çocuğa ulaşan Ateşböceklerinin sayısı 23’e ulaştı. TEGV’den eğitim desteği alan çocuklarımıda Vakfın kazanımların ölçmek için Mezun Çocuklar Etki Araştırması yapılıyor.

2012

2013

Kipa ile “İyi Yaşam Eğitim Programı” ve “Bernard Van Leer Ateşböceği” Eğitim Programı başlatılıyor. Yerel Gönüllü Toplantıları yapılıyor. TEGV İletişim Platformu – Chatter hayata geçiyor. Avrupa Birliği Mali Destek Programı ile Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Hibe Programı kapsamında, “Gönüllüler İçin Destek Atölyeleri” Projesi hayata geçiyor. Mercedes-Benz Türk işbirliği ile MobileKids Trafik Ateşböceği aramıza katılıyor. Sabancı Üniversitesi Eğitim Reform Girişimi ile ortak olarak 4+4+4 Araştırması yapıldı.

2013

2014

İlköğretim çağı çocuklarının plastik sanatlar erişiminin desteklenmesini hedefleyerek İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, Düş Gezgini Ateşböceği faaliyetlerine başlıyor. TEGV gönüllülüğün tanınmasını, güçlendirilmesini ve yaygınlaştırılmasını destekleyen stratejik bir danışma organı olan UGK’nin yürütme kurulunda yer alıyor. TEGV Harvard Üniversitesi’nin müfredatına girip “case study” olarak işleniyor. Türk Sinemasının 100. yılında, unutulmaz filmlerin şarkılarını, oyuncuların seslendirdiği Şarkılarla Filmler konseri gerçekleştiriliyor.

2014

2015

21. Yıl kutlamaları yapıldı. Bilim Ateşböceği faaliyetlerine başladı. 20 Aralık’ta Kanal D’de özel bir canlı yayın gerçekleştirildi.

2015

2016

TEGV Kurumsal Yönetim Derneği, Sabancı Üniversitesi, Vefa Lisesi ve Global Compact tarafından verilen ödüllerle 2016’da ulusal ve uluslararası ölçekte takdir edildi. Vakfın tarihini belgelemek amacıyla “Geçmişten Günümüze TEGV” adıyla Sözlü Tarih çalışması başlatılıyor. Yeni iletişim kampanyası “Hiç bana sordunuz mu” alınan gönüllü desteklerle ülke genelinde ses getiriyor.

2016

2017

Çocukların kodlamayla tanışmalarını ve temel dijital becerilerini geliştirmeyi hedefleyen yeni Bilişim Projesi algodijital.com Google.org ile hayata geçiriyor. Bağışçı ve gönüllümüz Ahmet Uysal TEGV için kutuplarda maraton koşan ilk Türk oldu.

2017

2018

TEGV 39. Öğrenim Birimi olan Tekirdağ Fibria Öğrenim Birimini açıyor. İlk Tasarım ve Beceri Atölyesi açılıyor. Eğitime Koşar Adım Projesi ile Ahmet Uysal Artvin’den Köyceğiz’e 1645 kilometre koşarak tarihe geçiyor. TEGV 2021 Strateji çalışmasını tüm çalışanlarının katılımı ile gerçekleştiriyor.

2018

2019

Türkiye’nin Sivil Alandaki Yüzleri – Faces of Turkey” sergisi için Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’na katılım sağlanıyor. TEGV 24. yaşını “”TEGV’le Çocuklarımızın Umutları Değişir”” kampanyası ile kutluyor. Temassız bağış kioskları, Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA) açılmaya devam ediliyor, toplam 11 adet TBA açılıyor. Umuda Pedal ekibi Mardin’den Göbeklitepe’ye Tasarım ve Beceri Atölyelerine bağış toplamak için pedallıyor. TEGV ile Bir Haziran Gecesi Rüyası Konseri düzenleniyor. Cambrigde University Press İle İngilizce Eğitim Programı başlıyor.
İlk Entegre Faaliyet Raporu yayınlanıyor ve “”Faaliyet Raporlarının Oscar’”” olarak bilinen ARC Ödülleri yarışmasında TEGV tüm STK’ların basılı raporları arasında Gümüş, iç tasarımda ise Onur Ödülü’ne layık görülüyor.

2019

2020

TEGV; eğitim aşkıyla ve gururla dolu 25 yılı geride bırakıyor. TEGV Sanal Müze web sitesi yayınlanıyor. COVID-19 pandemisi yaşanıyor. Google.org ve INCO Education Accelerator Group danışmanlığı ile TEGV Dijital Eğitim Platformu, Türkiye’deki tüm çocuklar için açılıyor. Eski Arçelikliler Derneği ile “Yeni Dünya” kampanyası başlıyor ve dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara tablet dağıtımı yapılıyor. Algo Dijital’in mobil sürümü yayınlanıyor. 2019 yılı Entegre Faaliyet Raporumuz, Uluslararası ARC Ödülleri” yarışmasında 3 farklı kategoride birincilik ödülü alıyor. TEGV Sanal Müzemiz ise en iyi mikro web sitesi dahil 4 farklı kategoride Altın Örümcek ödülüne layık görülüyor.

2020