Tarihçe

Kuruluş Hikayemiz

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile “devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak” amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu.

TEGV, bugün ülkemizin karşı karşıya bulunduğu birçok sorunun temelinde eğitim yetersizliğinin bulunduğu, bu sorunu çözmeden çağdaş uygarlık seviyesine ulaşılmasının mümkün olmayacağı inancı ve buna katkıda bulunmak azmi ve arzusu etrafında birleşen 55 kişilik bir mütevelli heyetiyle kuruldu.

İlköğretim çağındaki çocuklara “okul dışı eğitim desteği” vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı.

 

24 YILDA TEGV

1995

23 Ocak 1995 tarihinde 55 kişilik Mütevelli Heyeti ile TEGV kuruluyor. Başkan; Yılmaz Büyükerşen. 1 Eylül 1995’de bilgisayar destekli eğitim merkezi açılıyor ve ilk Öğrenim Birimleri açılıyor. Gönüllüler Akademisi oluşturuluyor.

1995

1996

TEGV’in ilk Eğitim Parkı olan Fındıkzade Eğitim Parkı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in katıldığı törenle hizmete giriyor. Çağdaş Ders Kitapları Projesi başlatılıyor. “Karanlığa Kızma Bir Mum Yak”; Vakfın çalışmaları medya aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılıyor.

1996

1997

İlk TEGV kitapları olan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Okumaya Başlıyorum, Hayat Bilgisi 1-2, Türkçe 1-2-3 kitapları yayımlanıyor. Yaz Okulları uygulamaları başlıyor.

1997

1998

Eski ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance TEGV etkinlik noktalarını ziyaret ediyor. Milliyet gazetesinin desteği ve seçkin sanatçıların katılımıyla “Şark’ı Söylüyoruz” dizi konserleri düzenleniyor. Elde edilen gelir, Göneydoğu Anadolu’da açılacak öğrenim birimlerine tahsis ediliyor. TEGV, Dünya gazetesi tarafından yılın en başarılı STK’sı seçiliyor.

1996

1999

Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden etkilenen yurttaşlarımıza destek olmak amacıyla “Hayat Projesi” ve “Umut 2000” otobüsleri projesi geliştiriliyor. İlk “Teleton” Kampanyası düzenleniyor. Yeni etkinlik noktaları açılmaya devam ediyor.

1996

2000

Tofaş ile “Basketbol Gönüllüleri” projesi ve İstanbul’da aylık “Gönüllü Motivasyon Toplantıları” başlıyor. İlk “Ateşböceği Öğrenim Birimi” Kastamonu’da faaliyete geçiyor. Etkinlik noktası sayısı 56’ya ulaşıyor.

2000

2001

21-23 Nisan “Bir Milyon Çocuk” Kampanyası için 23 saatlik “Teleton” bağış yayını yapılıyor. “Anadolu Yaz Gönüllüleri” projesi başlıyor. Futbolcu Mehmet Özdilek (Şifo Mehmet) jübile gelirlerini TEGV’e bağışlıyor. TEGV, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Yılın Başarılı Vakfı” ödülüne layık görülüyor. Eğitim programları sponsor anlaşmaları yapılmaya ve yeni içerikler geliştirilmeye devam ediliyor.

2001

2002

“Bir Milyon Çocuk” kampanyası için ikinci “Teleton” yayını gerçekleşiyor. Türkiye’de ilk kez SMS yoluyla bağış sistemi başlatılıyor. “Yıldızlar Sınıfı Yıl Sonu Gösterisi” çok sayıda sanatçı ve iş adamının katılımı ile düzenleniyor. Eğitim programlarımız, zengin öğrenme ortamı konsepti ile beş ana başlık altında toplanıyor. TEGV, “Yılın STK’sı Ödülü”nü kazanıyor.

2002

2003

23 Nisan “Teleton” kampanyası yapılıyor. Nokia sponsorluğu ve IYF (Uluslararası Gençlik Vakfı) işbirliği ile ilk uluslararası eğitim projesi işbirliği olan “Düşler Atölyesi” projesi başlıyor. Bingöl depreminin ardından, Bingöl’de Çadır Öğrenim Birimi kuruluyor. 5 Aralık- Dünya Gönüllüler Günü kutlanmaya başlanıyor. Doğan Medya Grubu iletişim sponsoru oluyor. Etkinlik noktalarımız dışındaki çocuklara da ulaşmak için Toplum Merkezleri ile işbirliği yapılıyor.

2003

2004

Sponsorlu Eğitim Programları hayata geçiriliyor. 1 Mayıs- 23 Nisan “Teleton” Kampanyası gerçekleştiriliyor. Beşinci Teleton Kampanyası çerçevesinde, ülkemizde ilk kez 9 ulusal televizyon kanalı aynı saatte “Eğitim Gönüllüleri Ortak Yayını” gerçekleştiriyor. Uluslararası Gençlik Vakfı’ndan TEGV’e “Üstün Başarı Sertifika”sı veriliyor. Nestle ile “Beslenebilirim”, Eczacıbaşı ile “Genç Mucitler”, Arçelik ile “Eğitimde Gönül Birliği” programları başlıyor.

2004

2005

Türkiye’nin önde gelen marka ve kurumlarının sponsorluğunda, kurumsal sosyal sorumluluk ve STK’lar arasındaki bağı kuvvetlendirmek amacıyla uluslararası “Markamın Ruhu” konferansı düzenleniyor. İstanbul ve Ankara dışında, Van, Diyarbakır ve İzmir’de gönüllü motivasyon toplantıları gerçekleşiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile sosyal etkinliklere destek projesi imzalanıyor. Kraft ile “Oyunlarla Spor”, Citigroup ile “Birikim” programına başlanıyor. Ulaşılan çocuk sayısı: 694.368

2005

2006

TEGV çocukları First Lego Lig Turnuvası’nda Şampiyonluk Kupası’nı kazanıyor. Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Suna Kıraç’ın “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” kitabının gelirleri Eğitim Gönüllüleri’ne bağışlanıyor. Yaygınlaşmak amacıyla “İl Temsilciliği” uygulaması başlatılıyor. 5 Aralık’ta I. Dünya Gönüllüler Konferansı düzenleniyor. Yapı Kredi ile “Okuyorum Oynuyorum”, Visa Europe ile “Renkli Ufuklar” programlarına başlanıyor.

2006

2007

TEGV yerel eğitmenler aracılığı ile gönüllü eğitimlerini gerçekleştirmeye başlıyor. Ateşböcekleri için yeni standart eğitim programı uygulanmaya başlanıyor. NBA, Eğitim Gönüllüleri’ne destek oluyor. Sezen Aksu, Nilüfer ve Ajda Pekkan’ın aynı sahneyi paylaştığı “Bir Çocuk Değişir, Türkiye Değişir” konserleri düzenleniyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzalanıyor. Eğitim Gönüllüleri 81 ilde!

2007

2008

Bugüne kadar en yüksek bağışın toplandığı 23 Nisan Teleton Kampanyası gerçekleşiyor. ”Okuyorum Oynuyorum” Eğitim Programı’nda sokak tiyatroları sahneleniyor. REM konserinde TEGV de yer alıyor. Türkiye’de Gençlik, Gönüllülük ve Sosyal Sermaye” araştırması yaptırılıyor. Avea ile “Bilgi Benim İşim”, Migros ile “Genç Formalar”programları başlıyor. TEGV’i kuruluşundan beri destekleyen değerli mütevellimiz Nirun Şahingiray vefat ediyor ve mal varlığının büyük kısmını TEGV’e bağışlıyor. Unutmayacağız.

2008

2009

TEGV, Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıf olarak tanınıyor. Ateşböceklerinin sayısı 19 oluyor. TEGV’in ikinci kamuoyu araştırması “Yaşam Boyu Gönüllülük ve Kazanımları” başlığıyla 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü Konferansı’nda aktarılıyor. İstanbul 2010 “Evimiz İstanbul” projesi başlıyor. “Onları Hiç Böyle Görmediniz” gecesi düzenleniyor. Adım Adım Oluşumu TEGV’i destekliyor. Bir ay süreyle 23 Nisan Kampanyası yapılıyor.

2009

2010

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından verilen Halkla İlişkiler Ödülleri’nde Vakfımız “Onları Hiç Böyle Görmediniz Konseri” ile Altın Pusula Ödülü’nü Kazanıyor. Beyaz Show’da 4,7 milyon bağış taahhüdü ile bir rekor kırılıyor! İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında, Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliği ile ilk tematik Ateşböceğimiz Kültür Tırı faaliyetlerine başlıyor. İlk tematik web sitesi Evimiz İstanbul kuruluyor. TEGV 15. yılını kutluyor.

2010

2011

Şanlıurfa Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı açılıyor. Van depreminin ardından 9 Ateşböceği bölgeye yöneliyor. TEGV etkinlikleri Ateşböcekleri ile mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları yerleşkelere taşınıyor. Hürriyet Treni’nde TEGV yer alıyor. 6. Dünya Gönüllüler Günü Konferansı yapılıyor. Unilever’le “Eğlen, Öğren, Hijyen” Etkinliği başlıyor. İlk kez bir TEGV programı Milli Eğitim müfredatına giriyor: Evimiz İstanbul.

2011

2012

Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı’na akredite olduk ve gönüllü göndermeye başlıyor. İstanbul’dan Makedonya ve Kosova’ya doğru yola çıkan Kültür Tırı, Üsküp’te 6 ay süreyle TEGV Eğitim Programlarını Makedon çocuklarıyla buluşturuyor. Sonrasında Kosova’ya devam eden Kültür Tırı 6 ay da Prizren’de faaliyetlerine başlıyor. 12 yılda 112.214 km. kat ederek 720.098 çocuğa ulaşan Ateşböceklerinin sayısı 23’e ulaştı.

2012

2013

Kipa ile “İyi Yaşam Eğitim Programı” ve “Bernard Van Leer Ateşböceği” Eğitim Programı başlatılıyor. Yerel Gönüllü Toplantıları yapılıyor. TEGV İletişim Platformu – Chatter hayata geçiyor. Avrupa Birliği Mali Destek Programı ile Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Hibe Programı kapsamında, “Gönüllüler İçin Destek Atölyeleri” Projesi hayata geçiyor. Mercedes-Benz Türk işbirliği ile MobileKids Trafik Ateşböceği aramıza katılıyor.

2013

2014

İlköğretim çağı çocuklarının plastik sanatlar erişiminin desteklenmesini hedefleyerek İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, Düş Gezgini Ateşböceği faaliyetlerine başlıyor. TEGV gönüllülüğün tanınmasını, güçlendirilmesini ve yaygınlaştırılmasını destekleyen stratejik bir danışma organı olan UGK’nin yürütme kurulunda yer alıyor. TEGV Harvard Üniversitesi’nin müfredatında! Türk Sinemasının 100. yılında, unutulmaz filmlerin şarkılarını, oyuncuların seslendirdiği Şarkılarla Filmler konseri gerçekleştiriliyor.

2014

2015

21. Yıl kutlamaları yapıldı. Bilim Ateşböceği faaliyetlerine başladı. 20 Aralık’ta Kanal D’de özel bir canlı yayın gerçekleştirildi.

2015

2016

TEGV Kurumsal Yönetim Derneği, Sabancı Ünv. Vefa Lisesi, Global Compact tarafından verilen ödüllerle 2016’da ulusal ve uluslararası ölçekte takdir ediliyor.
Sözlü Tarih, yeni web sitesi gibi yenilikçi çalışmaları ile çağı yakalıyor.
Tüm Türkiye, sokaklarda, gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda, sinemalarda, AVM’lerde, otobüslerde, havaalanlarında, sosyal medyada TEGV’in yeni kampanyasını konuşuyor: “Hiç Bana Sordunuz mu?”

2016

2017

TEGV, çocukların kodlamayla tanışmalarını ve temel dijital becerilerini geliştirmeyi hedefleyen yeni bilişim projesi algodijital.com’u Google.org ile hayata geçirdi. TEGV gönüllü ve bağışçısı Ahmet Uysal kutuplarda maraton koşan ilk Türk oldu.

2017

2018

TEGV 39. Öğrenim Birimi olan Tekirdağ Fibria Öğrenim Birimini açtı. İlk Tasarım ve Beceri Atölyesi açıldı. Eğitime Koşar adım projesi ile Ahmet Uysal Artvin’den Köyceğiz’e 1645 km TEGV çocukları için koşarak tarihe geçti. TEGV 2021 Strateji çalışmasını tüm çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirdi.

2018