yükleniyor

İstanbul Çocuklara Soruyor

İstanbul Çocuklara Soruyor güneş amblemi.

İstanbul’da 18 yaş altında yaklaşık 4 milyona yakın çocuk ve genç yaşıyor. Çocukların yaşadığımız kent ile ilgili söyleyecek çok sözleri olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda İstanbul Kent Konseyi, “katılımcı demokrasi” yaklaşımı çerçevesinde, “İstanbul’da yaşayan her çocuk Çocuk Meclisinin doğal bir üyesidir” ilkesi ile yetişkinlerin ve karar vericilerin “çocuklar için ve çocuklar adına” bir şeyler yapılması yaklaşımını tersine çevirerek, her çocuk için adil ve eşit bir kent oluşturulmasına öncülük edebilecek bir yol haritasını oluşturulması, şekillendirilmesi için “çocuklar için değil, çocuklarla birlikte” çalışarak, “İstanbul Çocuklara Soruyor” dedi! 

 

6-14 yaş grubu çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen “İstanbul Çocuklara Soruyor” Projesi’ne Beykoz, Anadolu Hisarı İpek Kıraç, Kartal Semiha Şakir ve Zeyrek Öğrenim Birimlerimiz ile  Ferit Aysan Eğitim Parkımızdan 136 çocuğumuz katılım sağladı ve sonrasında ise  çocuklarımız “Dolaşıyorum Etkinliğinde” oy kullandılar.  

 

 “İstanbul Çocuklara Soruyor” projesi ile çocukların; 

  • Kentin şekillenmesi sürecinde, güçlü bir katılımla daha aktif ve etkin bir rol almalarını, 
  • İhtiyaç ve çözüm önerilerinin, kendileri ile ilgili politikaların belirlenmesinde daha görünür hale gelmesini ve dikkate alınmasını 
  • Yaşadıkları kent ile ilgili kendi gündemlerini oluşturmalarını ve takipçisi olmalarını hedefleniyor. 

 

Çocuklarla 2021 yılı Aralık ayında buluşan ve 2022 yılı Mart ayı ilk yarısına kadar devam eden uygulama döneminde yaklaşık 6.000 çocuğa ulaşmış olacağı öngörülüyor. 

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve güncel gelişmelere www.istanbulcocuklarasoruyor.org web sitesinden ulaşılabilir.

09.03.2022
Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!