yükleniyor

Merhum Nirun Şahingiray Adına Yeniden İnşa Edilen Eğitim Parkımız 28 Ekim’de Düzenlenen Törenle Açıldı

Merhum Nirun Şahingiray Adına Yeniden İnşa Edilen Eğitim Parkımız 28 Ekim’de Düzenlenen Törenle Açıldı güneş amblemi.

Eğitim Parkımız, Vanlı çocuklarımıza Cumhuriyetimizin 99. yıl armağanı olarak, 28 Ekim’de çocuklarımız ile buluştu.

2008’de hayatını kaybeden miras bağışçımız merhum Nirun Şahingiray’ın adını yaşatacak olan ve temeli 27 Mayıs’ta atılan Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkımız 28 Ekim’de düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenimize; Van Valisi Dr. Ozan Balcı, Edremit Kaymakamı Yücel Erdem, Millî Eğitim Bakanlığı Program ve Eğitim Materyalleri Daire Başkanı Serdar Arhan, Edremit Belediye Başkanı Yardımcısı İmadettin Çiçek, Van İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bakır Bedevioğlu, Edremit İlçe MEM’den Elif Yörük, İpekyolu İlçe MEM’den İsa Şipal, Nirun Şahingiray’ın değerli ailesi, mütevellilerimiz, Yönetim Kurulumuz, çalışanlarımız, gönüllülerimiz, çocuklarımız, eğitim dostlarımız ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanımız Oktay Özinci: “Eğitim aşığı büyük bağışçımız Nirun Şahingiray 2008 yılında vefat etti. O zamandan bu yana kendisi adına Sakarya’da bir öğrenim birimi açtık. İki de Ateşböceği, gezici eğitim birimimiz var. Bu tesisle de ülkesini çok seven eğitim aşığı bu güzide kişinin hatırasını pekiştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Parkımızın temel atma töreninde de aramızda bulunan Van Valisi Dr. Ozan Balcı ise yaptığı konuşmada; “Bizim amacımız yılmadan yorulmadan, “bana ne” demeden, mazeret üretmeden, bezginlik göstermeden, aşkla, şevkle, canla başla, memleketimizin ve milletimizin özellikle de sorumlu olduğumuz Van’ımızın imarı, ihyası ve inşası için çalışmak.” diyerek parkın yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Edremit Belediye Başkan Yardımcısı İmadettin Çiçek, tören yaptığı konuşmada, “Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nda eğitim alacak olan tüm çocuklarımızın yarının Türkiye’sinde birliğimizin beraberliğimizin ve kalkınmanın birer öncüleri olmasını umut ediyorum. Bu temenni ile Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nın özelde ilçemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı Program ve Eğitim Materyalleri Daire Başkanı Serdar Arhan, tören yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Vakfın bir motto sözü var ‘Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir’. Gerçekten bu çok önemli. Her bir bireye, her bir çocuğa etki etmek çok önemli. Millî Eğitim Bakanlığı olarak da Temel Eğitim Müdürlüğü olarak da TEGV ile protokollerimiz var, çalışmalarını takip ediyoruz ve yenilenen bu parkın açılışı, Cumhuriyetimizin kuruluşunun arifesinde, bu anlamlı bir günde olmuş. Hayırlı olmasını diliyorum. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.”

Parka adını veren merhum Nirun Şahingiray’ın değerli ailesinden Haldun Şahingiray yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Nirun Şahingiray 2008 yılında hayata gözlerini yumdu. Birikiminin çoğunu vakıflara ve özellikle en güvendiği kurum olan TEGV’e aktarıp çağdaş eğitim konusunda bir hedef verdi. TEGV’in, onun ideallerini, hatta ideallerinin ötesini bütün Türkiye genelinde gerçekleştirdiğini görebilmek çok büyük mutluluk veriyor. Van eğitim parkının kuruluş aşamasında bildiğimiz kadarıyla bazı ufak tefek zorluklar oldu ancak TEGV büyük bir özveri ile hepsine bir çözüm buldu ve büyük anlam taşıyan bu çok özel güne gelindi. Kendilerine Şahingiray ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz. Nirun Şahingiray adını yaşatacak olan Van Eğitim Parkı’nın herkes için hayırlı olmasını diliyoruz.”

Şahingiray ailesi adına konuşma yapan, aynı zamanda TEGV mütevelli heyet üyesi olan değerli Melih Fereli ise, “Suna Kıraç ve Nirun Şahingiray’ın besledikleri ve dolayısıyla içlerinde büyüttükleri esas duygu kendilerinden sonraki nesillere insanı insan yapan evrensel değerlerin verilebileceği bir eğitim sisteminin güvence altına alınmasıdır. Bu nedenledir ki gençleri ve onları hizmet etmeyi görev edinen TEGV’i, varsıllıklarının mirasçıları olarak belirlemiştir. Açtıkları yol hep aydınlık kalacak; bundan eminim. O yola TEGV tarafından ekilen tohumların, Cumhuriyetin gelecek aydınlıklarının esas unsurları olacağına inanıyorum.” dedi.

2004-2008 yılları arasında Van Eğitim Parkımızda etkinliklere katılan ve çocuklarımız adına konuşan Agit Elgün şunları söyledi: “Ben bir TEGV çocuğuyum. İlk kez TEGV’de bilgisayar kullandım. Giderek bilgisayar merakım arttı. Üniversite sınavına girdim. Bilgisayar mühendisliği ilk tercihlerim arasındaydı. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazandım. Türkiye’nin öncü gelen bankalarında, e-ticaret firmalarında, San Francisco merkezli bir firmada çalıştım. Bana kattıkları, verdiği eğitim, en önemlisi de küçükken bana kazandırdığı özgüven ve yanımda olduğu için TEGV ailesine teşekkür ederim. İyi ki varsınız.”

Konuşmaların ardından tören, parkımızın yapımını destekleyen kurum ve kişilere plaket takdimiyle devam etti. Ardından konuklar parkımızın açılışını yapmak üzere çocuklarımızla birlikte kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkımızda Neler Var?

1.850 m2’lik kapalı ve 12.900 m² açık alana sahip olan eğitim parkımızda, 120 kişilik çok amaçlı salon, yüksek tavanlı geniş oturumlu tasarlanmış kütüphane, 2 Tasarım ve Beceri Atölyesi, Bilgi ve Teknoloji Odası ile 7 etkinlik odasının yanı sıra fiziksel etkinliklere olanak sağlayacak şekilde; futbol sahası, basketbol sahası, tenis kortu ve çok amaçlı spor sahası yer alıyor. Çocuklarımızın tarımı deneyimleyebilecekleri bir alan da bulunan eğitim parkımızın, tasarım süreci boyunca ilgili diğer disiplinlerle birlikte çalışılarak sürdürülebilir bir ‘yeşil’ kampüs elde etme hedefiyle hareket edildi. Bu hedef doğrultusunda yapının çatısında toplanan tüm yağmur suyunun depolanarak bahçe sulamasında tekrar kullanılması, gri su arıtma sistemiyle atık suların ıslak hacimlerde tekrar değerlendirilmesi, yıllık elektrik tüketiminin neredeyse tamamını üreten güneş panellerinin sisteme entegre edilmesi, tüm mekânlarda doğal aydınlatma, doğal ve çoğu zaman çift yönlü havalandırma imkânının oluşturulması sağlandı.

Programda yer alan açık alan fonksiyonları; söğüt, akasya, çam ve çeşitli meyve ağaçlarından oluşan zengin ve bakımlı ağaç dokusu gözetilerek kalan boşluklara yerleştirildi. Ayrıca, yenilenen parkımızın, hali hazırdaki spor alanlarının yerleri değiştirilmeyip, sadece kısmi müdahalelerle iyileştirildi. Bu temel yerleşim kararları sayesinde mevcut ağaçlarımızın hiçbiri kesilmedi.

Eğitim parkımızda son teknoloji güvenlik tedbirleri hayata geçirildi. Parkımızın tamamına yayılan ve merkezi olarak kumanda edilebilen dahili anons sistemi kullanıldı. 24 saat çevrim içi ve çevrim dışı izlenebilen iç ve dış alan kamera sistemi, yangın söndürme sistemi için kurulan su deposu; yangın algılama ve söndürme sistemleri ve bu sistemlerin kesintisiz çalışması için otomatik olarak devreye giren jeneratör, güvenlik algılama ve bildirme sistemi, acil çıkış senaryosu teknolojik ve güvenlik tedbirleri kapsamında hayata geçirilen diğer uygulamalar.

10.11.2022
Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!