yükleniyor

Renkli Kalemler Gazetelerimiz Yayınlandı

Renkli Kalemler Gazetelerimiz Yayınlandı güneş amblemi.

‘Okuyorum Oynuyorum’ Etkinliğimizin iletişim ayağında hayata geçirdiğimiz Renkli Kalemler Projesi’nde bir araya gelen çocuklarımız, yaşadıkları kentin haberlerini Renkli Kalemler Gazetesi’nin sayfalarına taşıdılar.
Yapı Kredi iş birliğinde 2014 yılından beri devam etmekte olan “Renkli Kalemler” projemiz kapsamında, bugüne kadar 10 Eğitim Parkımız ve 35 Öğrenim Birimimizde toplam 548 çocuk ve 99 gönüllümüz ile 52 yerel çocuk gazetesi yayımladık.
2021-2022 Etkinlik Yılı İlkbahar Etkinlik Dönemimizde ise; Adana, Siirt Kurtalan, Kocaeli, Bursa, Hakkari, Giresun Öğrenim Birimlerimiz, Ankara ve Gaziantep Eğitim Parklarımızdan 74 çocuk ve 14 gönüllümüz ile gazete çalışmalarımızı gerçekleştirdik.
Renkli Kalemler; Okuyorum Oynuyorum Eğitim Programı kapsamında çocukların edindikleri kazanımları pekiştirmek, çocukları okumaya, düşünmeye teşvik eden ve medya okuryazarlığı konusunda bilinçli bireylerin yetişmesine destek olan ve çocuklar tarafından oluşturulan bir gazete projesidir. Proje kapsamında çocuklarımız, deneyimli gazetecilerin koçluğunda ve gönüllülerimizin desteğiyle, gazetenin mizanpajı, görsel kullanımı, başlık ve haber seçimi gibi gazetenin yayına hazır hale getirilmesi süreçlerine ilişkin çalışmalar yürütüyor.
Projeye katılan çocuklarımız, bir mesleği yakından tanımanın yanında önemli beceriler de kazandılar. Yaşadıkları şehrin kültür, sanat, spor ile ilgili haberlerini kendileri yazdılar, kendileri düzenlediler. Muhabir oldular, gezi yazarı oldular, araştırmacı oldular. 12 hafta boyunca yoğun bir tempo ile çalıştılar. Bu sayede çocuklarımız, Türkçeyi etkin kullanmayı öğrendiler, merak duyguları gelişti, çevresindeki olaylara dikkatleri artarak aktif düşünme becerilerini geliştirdiler.

Projemiz, 2022-23 Etkinlik Yılı Sonbahar Etkinlik Dönemi’nde de yeni Öğrenim Birimlerimizle, yeni gönüllülerimizle ve yeni minik gazetecilerimizle buluşmaya devam edecek.

03.08.2022
Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!