yükleniyor

Atma Bağışla Projesi

Atma Bağışla Projesi güneş amblemi.

Atma Bağışla, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Yetkilendirilmiş Kuruluş Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) iş birliği ile 2017 yılında hayata geçirilmiş bir projedir.
Çevreye zararlı elektronik atıkların geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması ve sürdürülebilir çevre politikalarının desteklenmesi projenin ana hedefidir.
Proje kapsamında bireysel ve kurumsal bağışçıların tüm elektronik atıkları T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı denetiminde yasal mevzuata uygun şekilde geri dönüştürülmektedir. 3. kategori “e-atık” grubu olan televizyon, monitör ve 4. kategori “e-atık” grubu olan bilişim, telekomünikasyon ve tüketici ekipmanı ürünlerini kabul etmekte ve lisanslı geri dönüşüm tesislerine iletilmesini sağlamaktadır.
Elektronik atıkların geri dönüştürülmesi ile elde edilen ekonomik değerle, Türkiye genelindeki TEGV etkinlik noktalarında çocuklarımıza nitelikli eğitim desteği sağlanmaktadır.
Proje başlangıcından bu yana 358,5 ton “e-atık” geri dönüştürülmüş, dönüşümden elde edilen ekonomik değer ile 4.120, TEGV etkinlik noktalarında kullanılmak üzere kabul edilen ayni bağışların sosyal etkisi sayesinde 4.307 çocuğun nitelikli eğitimine destek olunmuştur.
Atma Bağışla Projesi; e-atıkların doğaya bırakılmasının ve kontrolsüz şekilde geri dönüştürülmesinin önüne geçerek toksik maddelerin havaya, suya, toprağa karışmasını önlemekte ve aynı ekosistemi paylaştığımız tüm canlıların hayati riskini azaltmaktadır. Geri dönüşüm ile yeniden kullanımını teşvik ederek sorumlu üretim ve tüketim konusunda bireylerin bilinçlenmesi ve şehir madenciliğine katkı anlamında önemli etkiye sahiptir. Proje, kullanım ömrü uzayan elektronik cihazlar sayesinde dünya üzerindeki e-atık miktarını azaltmaktadır.
Atma Bağışla Projesi; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile doğrudan ve dolaylı olarak örtüşmektedir. Proje;
• Nitelikli Eğitim
• Temiz Su ve Sanitasyon
• Sürdürülebilir Şehirler ve Toplumlar
• Sorumlu Üretim ve Tüketim
• Sudaki Yaşam
• Karasal Yaşam maddelerine katkı sağlamaktadır.

E-Atıkların toplanması ve taşınması konusunda iki opsiyon bulunmaktadır;
• Bağışlamak istediğiniz e-atıkları her biri maksimum 30 KG veya 30 DESİ olacak şekilde paketledikten sonra 902513042 müşteri kodumuz ile PTT şubelerine giderek ücretsiz şekilde gönderimini sağlayabilirsiniz.

• 250 kilogram ve üzerindeki atıklar için lisanslı geri dönüşüm tesisi aracı adresinize gelerek ücretsiz şekilde alım sağlamaktadır.

Detaylı bilgi için Atma Bağışla Projemizin web sayfasını inceleyebilirsiniz.

29.07.2022
Sosyal Medya Üzerinde Biz.
Anında Haberdar Ol

Sosyal Medya üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Duyurularımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun!