Anadolu Gönüllüsü

Anadolu Gönüllüsü

gonhaberiAnadolu Yaz Gönüllüsü adıyla TEGV hayatına başlayan Anadolu Gönüllüsü Projesi, 15 yılı aşkın süredir Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki TEGV etkinlik noktalarından gönüllülerimizin Yaz Etkinlikleri boyunca, yaşadıkları şehrin dışındaki bir şehirde, ilköğretim çağındaki çocuklarımız için geliştirdikleri yaratıcı, yenilikçi projeleri uygulamalarını amaçlamaktadır. Bu kapsamda 2010-2016 yılları arasında 108 TEGV gönüllümüz, çocuklarımız için sanat, çevre, hayvan hakları, insan hakları, çocuk hakları ve toplumsal duyarlılık gibi konularda projeler geliştirmişlerdir.

2017 yılında Anadolu Yaz Gönüllüsü projemiz Anadolu Gönüllüsü projesi olarak yenilenmiş ve mevsim kısıtlaması ortadan kalkmıştır. Artık gönüllülerimiz tüm etkinlik yılı boyunca kendi özgün projelerini geliştirerek, çocuklarımızla, velilerimizle ya da diğer gönüllülerimiz ile buluşabilmektedir.

KATILIM KOŞULLARI:

Projeye Adım Adım gönüllülük sürecini tamamlamış (Vakıf Tanıtımı-Temel Gönüllü Eğitimi alan) an az bir etkinlik dönemi aktif olan tüm gönüllüler başvurabilir.

Gönüllülerimizin geliştirecekleri projeler en az 1 hafta, en fazla 3 haftalık bir uygulama dönemini kapsayan içeriklerden oluşabilir.

Hedef kitlesi ilköğretim çağındaki çocuklar, gönüllüler ve velilerdir.

Proje TEGV etkinlik noktalarında (Eğitim Parkları- Öğrenim Birimler-Ateşböceği Öğrenim Birimlerinde uygulanmak üzere hazırlanmalıdır.

Projelerini uygulamaya hak kazanan gönüllülerimizin, bağlı bulundukları etkinlik noktalarına döndüklerinde, diğer gönüllü arkadaşlarına deneyimlerini aktarmaları ve iki etkinlik noktası arasındaki ilişkileri geliştirecek yeni çalışmalara öncülük etmeleri beklenmektedir.

Projeleri uygulanmaya hak kazanan gönüllülerin konaklama, yemek, ulaşım masrafları proje tarafından karşılanacaktır. Anadolu Gönüllüsü proje takvimi 3 dönemden oluşmaktadır.

Başvuru* Değerlendirme** Uygulama**
1. Dönem Eylül Ekim Kasım-Aralık
2.Dönem Ocak Şubat Mart – Nisan
3.Dönem Mayıs Mayıs Haziran – Temmuz

*Gönüllülerimiz yaratıcı, yenilikçi projelerini tasarlayıp TEGV – Gönüllü Operasyonları’na iletir.
** TEGV – Gönüllü Operasyonları tarafından değerlendirilen projeler açıklanır.
*** Projeleri kabul edilen gönüllülerimiz projelerini ev sahibi etkinlik noktasında uygular.

 

Başvuru formu için lütfen tıklayınız.

 

Formu bilgisayarınıza indirip, doldurduktan sonra gonullu@tegv.org adresine gönderebilirsiniz.
Anadolu Gönüllüsü Rehberi’ni incelemek için tıklayınız